Sosyal Medyanın Farkındalık Üzerine Etkisi

  • Anasayfa
  • Sosyal Medyanın Farkındalık Üzerine Etkisi

İnternetin icat edilmesi ve bugün milyonlarca insanın çok kolay bir şekilde erişebilir hale gelmesi, haberleşme, eğlence vb. pek çok alanda önemli bir gelişme yarattı. Twitter, Facebook, Instagram, YouTube gibi sosyal ağların; WhatsApp, Telegram, Skype gibi anlık mesajlaşma uygulamalarının çıkmasıyla beraber insanların birbirleri ile haberleşmeleri ya da güncel olaylar üzerine bilgi edinmek için kullandıkları kaynaklar genellikle bunlar haline geldi. Bu durumun pek çok avantajı olsa da aynı zamanda pek çok dezavantajı bünyesinde barındırıyor. Zaman zaman yanlış anlaşılmalara sebebiyet veren paylaşımlar, bilgi kirliliği yaratan haberler karşımıza çıkıyor. Bütün bunlar da insanların bilinç düzeyini düşürüyor ve kafalarının karışmasına yol açıyor.

Farkında Olmak Sosyal Medyayla Mümkün Mü?

İnsan, kendisini farkında olduğu ve değiştirmek istediği şeyler ile anlamlandırır. Toplumsal olaylar, haksızlık, işlenen suçlar vb. durumlar hakkında haberdar olmak günümüz toplumumun bir gerçekliği haline gelmiştir. Bunun en hızlı ve pratik yollarından birisi ise artık herkesin bir hesaba sahip olduğu sosyal ağları kullanmak olmuştur. Örneğin, eskiden günlük gazete giren ev sayısı çok daha fazla iken günümüzde Twitter üzerinden yaşanılan gelişmelere dair yapılan birkaç paylaşıma bakarak gündemden haberdar olunabilmekte. Ancak bu adeta iki ucu keskin bıçak gibi bir durumdur.

Sosyal Medyanın Farkındalık Üzerine Etkisi

Zira kimi zaman sosyal medya üzerinden yayılan bilgiler doğru ve güvenilir olmayabilir. Bu da gereksiz bilgi kirliliğine yol açabilir. Toplumsal olaylar, hayvan hakları, işlenen suçlar vb. gibi konularda bilgi sahibi olmak bugün çok kolaydır. Ancak farkındalık doğru bilgiye erişildiğinde olur. Sosyal ağlar üzerinde edindiğiniz bir bilgiyi en azından size güvenilir gelen bir haber kaynağı aracılığı ile de teyit etmek her zaman sizin ve toplumun yararına olacaktır. Doğru bir şekilde kullanıldığında sosyal medyayla herhangi bir konuda gerekli farkındalığı yaratmak mümkündür.

Sosyal Ağlar İnsanlar Üzerinde Nasıl Bir Etkiye Sahip?

Twitter ve Facebook, 21. yüzyıl insanın üzerinde en çok etkiye sahip olan iki internet sitesidir. Bu siteler en çok haberleşme amacı ile kullanılmaktadır. Bu özellikleri zaman zaman insanların harekete geçmesinde, üzülmesinde, sevinmesinde, sinirlenmesinde etkili olmaktadır. Ancak bu tarz sosyal ağların doğru bir şekilde kullanılması ve insanlar üzerinde doğru etki yaratması gerekir. Bu yüzden de olabildiğince bilgi kirliliği ya da teyitsiz bilgi içeren paylaşımlardan uzak durulmalıdır. Ancak henüz haber sitelerinde yer almayan ve pek çok insanın vicdanını zedeleyen olaylarda sosyal ağların önemli bir rol üstlendiği açıktır.

Örneğin pek çok hasta, sosyal ağlar üzerinden yapılan duyurular sayesinde yardım ihtiyacına ulaşmakta ve bu sayede tedavi olabilmektedir. Ya da hayvanlara ya da çocuklara karşı işlenen suçlar sosyal ağlar üzerinden çok hızlı bir şekilde duyulabilmekte ve adli süreçlerin başlamasının önü açılabilmektedir. Bütün bunlar sosyal ağ sitelerinin doğru bir şekilde kullanılması ve amacından sapmayan paylaşımlar sayesinde gerçekleşmektedir.