Sosyal Medya’nın Gündeme Etkisi Var Mı?

  • Anasayfa
  • Sosyal Medya’nın Gündeme Etkisi Var Mı?

Hayatımıza her konu da hızlı bir şekilde giren sosyal medya artık her konuda bizleri yönlendirmeye ve yol göstermeye başladı. Artık her alışverişimizi, insanlarla iletişimimizi birbirimizi görmeyi hep sosyal medya üzerinden sağlamaya başladık. Siyasetçiler sosyal medyayı kullanarak yeri geldiğinde halka seslenebilmektedir.

Bir olay olduğunda insanlar toplu bir şekilde sosyal medyadan olayları görüp tepki verebilmekte. Eskiden her haberi her noktayı gazetelerden televizyondan merakla takip eder, merakla olayları takip ederdik. Şimdi ise bir olay televizyon ve gazetelere yansımadan hemen sosyal medya da yer bulmaktadır. Sosyal medya gündeme yoğun bir şekilde etki edebilmektedir. Olumlu veya olumsuz bir olay karşısında halk toplu olarak tepki verebilmekte ve gündemi sosyal medyada oluşturabilmektedir.

Sesi güzel olan bir sanatçı sosyal medyada paylaştığı bir videoyla gündeme oturup ünlü olabilir. Yardıma ihtiyacı olan bir insan sosyal medyadan veryansın ederek ilgi çekip insanlardan yardım alabilir. Sosyal medya hayatımızda çok üst noktalara ulaşmış ve genel gündem dışında bizlerinde gündemlerini etkilemeye başlamıştır.

Sosyal Medya

Hayatta yaşadığımız her olayı daha güzel yaşamak varken sosyal medyada paylaşma arzusu bizlerin hayatının da gündeminde baş kösede olduğunu göstermektedir. Özellikle çevresiyle sorunlar yaşayan insanlar birbirleriyle iletişimde sorun yaşayan bireyler kendilerine sosyal medyada yer edinmeye çalışır.

İnsanların sosyal medyadan beklentileri nelerdir?

İnsanlar kendi hayatlarını etkileyen faktörler dışında da sosyal medyadan beklenti içindedirler. Her şeyi sosyal medyadan takip eden insanlar gündemin sosyal medya tarafından doğru aktarılmasını beklemektedir. Yaşanan bir olay karşısında taraflı bir tutum sergilenirse olayın gerçeklik güvenilirlik payı en alt seviyeye düşer. Sosyal medya tek başına büyük bir etki belki yaratmasa bile insanların hayatlarındaki o kıvılcımı yakıp bazı şeylerin en iyi seviyeye ulaşması için bir yol gösterici olabilir.