Sosyal Medyanın Telefon Kullanımına Etkisi

  • Anasayfa
  • Sosyal Medyanın Telefon Kullanımına Etkisi

Telefonu, akıllı telefonu olmayan kişi sayısı yok denecek kadar azdır. Kullanmayan kişiler ise yaşça büyük teyzeler ve amcalardır. Gerçi onların da gençlerden bir farkı kalmadı. Yaşı büyük kesimin ellerinde de akıllı telefon görmek oldukça normalleşti.

Akıllı Telefon Kullanımı

Akıllı telefonlar günlük hayatta sürekli olarak ortalıkta. Artık yaşamın bir parçası haline gelmiş durumda. Her türlü işi akıllı telefonlar aracılığı ile halletmek mümkün. Markete gitmeye eriniyor, üşeniyor iseniz alın elinize bir telefon internet üzerinden siparişinizi verin. Dakikalar içerisinde ihtiyacınız olan şey evinize kadar getirilecektir. Yorulmanıza gerek dahi kalmadan işiniz tamamlanacaktır.

Sosyal Medya

Sosyal medya kullanımı da en az akıllı telefon kullanımı kadar yaygınlaşmış durumdadır. Facebook, İnstagram, Tiwitter, Snapchat gibi birçok uygulama çoğu telefonda yer alıyor. Gün içerisinde insanlar zamanlarını bu uygulamalarda geçiriyorlar. Fotoğraf çekiyorlar ardından bu uygulamalarda paylaşıyorlar. Mesajlaşıyorlar. Diğer insanlardan haberdar oluyorlar.

Sosyal medya bir çeşit hastalık olarak da kabul edilebilir. Bunun nedeni bağımlılık yapıyor olması denilebilir. Merak duygusu yüzünden kimin ne yaptığını öğrenme arzusu nedeni ile sosyal medyaya mahkûm kalınıyor.

Sosyal Medya

Sevmediğiniz birileri varsa o insanların açıkları aranıyor, stalklar yapılıyor. Bulunan bilgiler whatsapp grupları üzerinden yayılıyor. Ardından büyük bir dedikodu ortamı oluşturuluyor. Bütün bunlar olurken de telefonunuzu kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Sosyal medya her türlü açıdan sizi asosyalliğe itiyor. Telefon kullanımınızı da artırmış oluyor.

Telefon ile geçirdiğiniz zaman arttıkça aileniz, eşiniz, dostunuz veya diğerleri ile geçirebileceğiniz vakit kısıtlanıyor. İnsanlardan uzaklaşıyorsunuz. İletişim kurmanızda zorluklar ortaya çıkabiliyor. İnsanları anlamak, anlamaya çalışmak sizi korkutmaya başlayabiliyor.

Kendinizi toplumdan soyutluyor olmanız size gerçekten de zarar verecektir. Sosyal medya hesaplarınızı tutarlı kullanmaya dikkat ediniz. Akıllı telefonunuz ile geçirdiğiniz vakte dikkat ediniz. Eşinizle, dostunuzla, arkadaşlarınızla ya da ailenizle geçirdiğiniz vakit size daha çok keyif verecektir. Emin olabilirsiniz.

Telefon kullanımı, sosyal medya kullanımı tabi ki sadece zarardan ibaret değildir. Birçok konuda size ve yaşantınıza etki edecektir. Elbette yararları da mevcuttur. Sosyal olmanızı engellediği kadar sosyalliğinize de sosyallik katacaktır. Sosyal medya üzerinden yeni arkadaşlıklar, dostluklar da kurabilirsiniz. Sanal üzerindeki çevrenizde insan sayısı artacak aynı zamanda sosyalleşmiş de olacaksınız.

Sosyal medya ile telefon kullanımınız arttıkça gerçek hayattaki çevrenizde insanlar azalacaktır. İnsanlar ile sohbet etmiyor oluşunuz onları sizden uzaklaştıracaktır. Çevrenizde bulunanlara ilgi göstermediğinizden sizin kendinizi soyutladığınız kadar onlar da kendilerini soyutlayacaktır. Sanal çevrenizdense reel çevreniz daha fazla önem teşkil etmektedir. Bir tarafı elinizde tutarken diğer tarafı kaybetmemeye dikkat ediniz.

Sosyal medya üzerinden fotoğraf paylaşmak isteyeceksinizdir. Paylaşacak olduğunuz fotoğrafın kalitesinin de iyi olmasını tercih edeceksinizdir. Fotoğraf kalitesini artırmak için elinizden geleni yapacak, uzun uğraşlar vereceksinizdir. Bu da telefon kullanımınızı yine ve yeniden artıracaktır.

Sosyal medya bir pişmanlıktır, diyemezsiniz ama çok yararlıdır da diyemezsiniz. Unutmayın ki her şey kararınca ve dozunda güzel. Her şeyin azı karar çoğu zarardır.