Tasarım Değişikliği Seo’yu Etkiler Mi?

  • Anasayfa
  • Tasarım Değişikliği Seo’yu Etkiler Mi?

Kurulan ve yayında olan her web sitesinin zaman zaman tasarım ihtiyacı oluşabilir. Bu ihtiyaca yönelik olarak yapılan yeni tasarımlar sitenin ziyaretçi kaybına neden olabilir. Çoğu web site sahipleri sitenin eski görünümünü yeni bir tasarım ile değiştirdiklerinde önemli ölçüde ziyaretçi kaybına uğradıklarını dile getirirler. Aslında ziyaretçi kaybına neden olan şey sitenin yeni tasarımı değil, yapılan yeni tasarım sırasında ki oluşan url değişiklikleridir.

Arama motorları siteleri tasarım noktasında görsek olarak değil url yapısının dizilişi yönünde dikkate alır. Yıllarca sunum yapmış ve daha sonra yapılan yeni site tasarımı ile url yapısı değiştirilmişse web genelinde siteye gelen trafiğin önü kesilmiş olur. Bu da aslında eski yapının korunamamış, yeni tasarımla önceki çalışmalar devre dışı bırakılmış olduğundan kaynaklanır.

Tasarım Değişikliği

Tasarım Değişikliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir sitenin tasarımında yapılan değişiklik sitenin o güne kadar ki url yapısında bir farklılık oluşturmamalı. Sitenin lik adresleri oldukça temiz, karmaşık harf veya sembollerden oluşmamalı. Tasarım değişikliği yapmadan önce hangi sektörle ilgili olduğunuz önemli olmakla birlikte, ziyaretçi sayısının yılın en az olduğu dönem seçilmeli. Bu zaman zarfında tasarımın sonuçlandırılması ve sitenin hazır hale getirilmesi ziyaretçi kaybını önler ya da en aza indirir. Eski tasarımda yer alan çok ziyaretçili sayfalar listesini alarak yeni tasarıma aynı url adresleri ile uygulanmalı.

Seo Sitenin Neyine Bakar?

Arama motoru optimizasyonu olan seo bir sitede yüzlerce kriteri gözden geçirir. Sitenin alan adından, alan adının kullanılış yılından ve daha önceki geçmişine kadar bir çok kriter seo için önemlidir. Seo bir sitenin genel haritasını site de kullanılan adres ve alt adresler ile internet genelinde yapılan tüm çalışmaları dikkate alarak sahip olduğunuz web alanı bulma aşamasında kendine bir yol çizer ve tercih yapar.