Tatilde Ne Yapılır?

Günlük hayatın ritminde zihnen ve bedenen dinlenmeye ihtiyaç duyarız. Yapmak zorunda olduğumuz işler ve sorumluluklarımız yüzünden zaman yönetimi yapmayı başaramayız. Böyle zamanlarda motivasyonumuzu arttırmak, keyif aldığımız şeyleri yaparak enerji kazanmak için tatile ihtiyaç duyarız. Peki ya bu hayalini kurduğumuz tatilde ne yapılır?

1.Sadece Dinlenin

Kendinize gün boyu yapacaklarınızı hatırlatıp, yapacak enerjiyi bulamayıp ertelemektense; bir gününüzü veya bir bölümünü sadece dinlenmeye ayırın. Hem yapacaklarınız sizin için külfet olmaktan çıksın hem de bedeninize ihtiyacı olan enerjiyi kazandırmak için ayaklarınızı uzatıp hiçbir şey yapmamanın keyfini çıkarın.

2.Planlı Hareket Edin

Tatilde plan olmaz diye bir şey yok. Yapacağınız her şeyi bir yere not edin. İster önem sırasına göre ister ihtiyaca göre bunları sıralayıp günlere hatta saatlere bölün. Saatleri esnek tutmaya dikkat edin ve bir güne fazla aktivite sığdırmaya çalışmayın. Unutmayın, tatili günlük rutininizden ayıran bir şeyler olmalı. Sizi yoran sorumluluklarınızın öncesine ve sonrasına en sevdiğiniz aktiviteleri ekleyin. Hem görevinizden önce motivasyon sağlarsınız hem de görev bitirmek için ulaşacağınız bir hedef olur, böylece işinizi bile daha keyifli yapabilirsiniz.

3.Ertelemeyin

Uzun zamandır aklınızda olan o tatili ertelemeyin. İlkokul veya lise arkadaşlarınızla görüşmeler düzenleyin. Piknik planı yapın, geziler araştırın ve hemen programınıza ekleyin. Boş zamanlarınızda okuyacağınız kitabı, dinleyeceğiniz albümleri, izleyeceğiniz filmleri aklınıza getirin ve herhangi birinden başlayın. Unutmayın başlarsanız devamı keyifle gelecektir.

4.Yeni Bir Dil Öğrenin

Öğrenmek istediğiniz, dünyada en çok kullanılan ikinci dili veya aksanından hoşlandığınız dili öğrenmek için adım atın. O dille alakalı yazılan başlangıç seviyesindeki kitapları alın, o dilde şarkılar dinleyin. Kendinizi geliştirdikçe seviyenizi ilerletip film izleyin, o dilin kullanıldığı ülkelerdeki insanlarla kontak kurun. Kendinize mektup arkadaşları edindikçe hem siz keyif alırsınız hem de karşınızdaki insan da sizin kültürünüzü tanıma fırsatı yakalar.

5.Farklı Aktivitelere Şans Verin

Ben asla yapamam dediğiniz ne varsa birkaçını deneyin. Mesela yükseklik fobinizi aşın. Lunaparka gidin yaşınızı umursamadan eğlenin. Bungee jumping yapın. Uçurtma uçurun. Kayak yapın. Tatil sizin. Sınırları siz belirlemeyin, sınırları siz ortadan kaldırın.