Teknoloji İnsanları Mutsuz Mu Ediyor?

  • Anasayfa
  • Teknoloji İnsanları Mutsuz Mu Ediyor?

Teknolojinin hayatımıza girmesiyle birlikte eski gelenek ve göreneklerimizin nerdeyse tamamını kaybetmiş durumundayız. Telefonlar çıktı gidip gelmeler azaldı komşuluklar azaldı. Önceden söylenen bir deyim vardır hepimiz eminim biliyoruzdur “Ev alma komşu al” şimdi ise ev almadan önce İnternet alt yapısı var mı? Eminim hepiniz bu makaleyi okuduğunuzda güleceksiniz ama inanın ben buna şahit oldum.

Eski geleneklerimiz nelerdi?

Teknoloji hayatımızda olmadan önce bayramlarda cümbür cemaat toparlanır ailenin büyüğü kimse çoluk çocuk toplanır koşar giderdik hem bayramlaşmaya hem de tabi ki harçlık almaya :). Şimdi ise bir telefon açarak ister görüşmeli ister ise normal konuşarak uzaktan uzağa bayramlaşmalarımızı kutluyoruz. Aile bağlarımız tamamen koptu bırakın bayramları insanın akrabası olduğu zaman bile arayarak baş sağlığı dileyebiliyor ne kadar zor dimi? Anneniz vefat ediyor amcanız, kuzenleriniz arayıp iki kelime söyleyip telefonları kapatabiliyor. Teknoloji hayatımızı kolaylaştırdı kolaylaştırmasına lakin getirisinden çok götürüsü oldu.

Teknoloji

Biraz iyi yönlerinden bahsedelim teknolojinin!

– Acil bir durumda hemen arayıp yardım çağırabiliriz.

– Türkiye’nin bir ucundan diğer ucuna gitmek için at sırtında gitmek yerine uçağa atlayıp “hoooop” bir kaç saatte gitmek istediğimiz yere ulaşabiliyoruz.

– Sağlık konusunda teknoloji sayesinde birden çok alanda çözüm üretebilir olduk daha kolay, daha acısız ameliyatlar teknoloji sayesinde çok daha kolay olur hale geldi.

Tabi ki birazda kötü yönlerinden bahsedelim!

Teknoloji ile birlikte aile bağları yok denecek kadar düşük seviyelere geldi.

Sosyal medyaların çoğalmaları ile birlikte boşanma oranları gözle görülebilir şekilde artış gösterdi. Savaşlar daha da çoğaldı. Petroller, elmasları çıkarmak için adamlar dünyanın diğer ucuna binlerce yüzbinlerce asker gönderip sırf hammaddesi için suçsuz günahsız hakkı olan zenginlikleri ellerinden aldılar.

Telefon, tablet, bilgisayar gibi araçların hayatımıza girmesi ile birlikte sağlık sorunlar bir anda bardaktan su boşalırcasına dek çoğaldı. Kafanızı kaldırıp etrafınıza kaç kere dikkatlice baktınız? İnsanlar obozite olmaya başladı etrafımızda gözlüklü insanlar çoğalmaya radyasyondan dolayı daha nice hastalıklar çıkmaya başladı.

Sizi bilmem ama teknolojinin götürüleri benim hayatım için getirilerinden çok çok daha fazla. Hayat bu kadar kısa iken kendimizi teknolojiye sosyal medya hesaplarına neden bu kadar bağlanır hale geldik ki? Kafanızı kaldırın çıkın sokaklara temiz bir nefes alın diyeceğim ama maalesef oda çok zor. Siz en iyisi ne yapın biliyor musunuz? İşinizden 1 hafta izin alın çıkın doğaya kendinizi bırakın doğanın güzelliklerinize teknolojinin götürülerini fark edin ve doğa ile iç içe olup. Özgürlük insanlarda bitmek üzere ve inanın “Hayvanlar kadar özgür olmak isterdik.”