Telefon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Anasayfa
  • Telefon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Gelişen teknoloji ile birlikte her geçen gün yeni teknolojik cihazlar çıkmaktadır. En çok kullanılan ürünler arasında yer alan cep telefonu ülkemizde çok sayıda vatandaş tarafından kullanılmaktadır. 2016 yılında ülkemizde yapılan veri analizlerine göre yaklaşık 12 milyon cep telefonu satışı gerçekleşti. 2017 yılının ilk 3 aylık verilerine göre 2 milyonun üzerinde telefon satışı gerçekleştirildi. Kullanıcılar cep telefonu satın alırken genellikle etrafındaki kişilerin yardımı ile bilgi edinerek detaylı araştırma yapmamaktadır.

Cep Telefonu

 Mutlaka Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

1) Kullanıcılar telefon satın almadan önce mutlaka piyasa araştırması yapmalı, gerekli internet siteleri ve mağazalardan satın alacakları telefon hakkında detaylı bilgi alınmalıdır.

2) Satın alacakları telefonun özelliklerinden önce telefonun imei numarasını öğrenmeli ve bu imei numarasını Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu sitesinden sorgulamalıdır. İmei numarası ülkemize kayıtlı olmayan veya imei numarası başka telefon üzerinde kayıtlı görünen kullanıcılar telefonu satın almamalıdır. Geçici imei kaydı bulunan telefonlarda ise kayıt belgeleri mutlaka kontrol edilmelidir.

3) Telefon satın alırken satıcıdan mutlaka fatura istenmelidir.

4) Telefonun ayarlar bölümüne girilmeli sistemde görünen işletim sistemi, sar değeri, wifi bağlantı hız verileri, bant sürümü, ram özelliklerinin kutu içeriği ile aynı olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir.

5) Kullanılmış telefon satın almak isteyen kişiler telefon hakkında yeterince bilgiye sahip olmalı ve gerekirse uzman kişi ile birlikte telefon kontrol edilmelidir.

Sık Yapılan Hatalar

Telefon satın alırken kullanıcılar genellikle telefon özelliklerine ve fiyatına göre karar vermektedir. Telefonun güvenlik sistemleri, belgeleri kontrol edilmeden telefon satın alınmaktadır. Kullanılmış telefon satın alan kullanıcılarda ise telefon arızalanma problemi yaşanmaktadır. Yasa dışı telefon satışları sebebiyle telefon satın alacak kullanıcılar bu konuda bilinçlenmeli ve gerekli araştırmalar ile cep telefonları satın alınmalıdır.