Trojan Nedir?

Trojan Horse diğer adıyla Truva Atı bilgisayarlar için oldukça zararlı bir yazılım türüdür. Bilgisayarların işletim sistemlerine sızarak onları zombi bilgisayarlara dönüştürür ve dış müdahalelere açık hale getirir. İsminde efsanevi Truva Savaşı’nda Yunanlıların Truva kentini ele geçirmek için Truva Atı’nı kullanmasına gönderme yapılmaktadır. Bu savaşta Yunan askerleri savaşta yenemedikleri Truvalıları, Truva Atı’nın içinde şehre girerek yenmişlerdir.

Trojanın Bilgisayara Bulaşma Yolları

Yazılımın oluşturulduğu kaynak tarafından yazılımın ele geçirdiği bilgisayara birçok amaçla saldırılır. Bu saldırılar sonucunda kullanıcının önemli bilgileri, kullanıcının dosyaları, kullanıcının banka bilgileri ele geçirilmeye çalışılır. Üstelik Trojan temizlenmesi oldukça zor bir yazılım türüdür. E-posta, internet siteleri, yasadışı oyunlar ve uygulamalar, sertifikasız yazılımlar aracılığıyla bilgisayarınıza Trojan bulaşabilir.

Trojandan Korunmak İçin Yapılacaklar

Korunmak için yapabileceklerimiz şunlardır: İlk iş olarak bilgisayarınıza sertifikalı bir anti-virüs programı yüklemelisiniz. Bu programı güncel tutmaya dikkat edin. Virüs veri tabanının güncel tutulmaması her gün geliştirilen Trojanlara karşı bilgisayarınızı savunmasız bırakabilir. Yasadışı oyunları, yazılımları ve uygulamaları bilgisayarınıza yüklemeyin. Crack dosyaları kullanmaktan kaçının. Güvenilmez kaynaklardan gelen e-postaları açmayın ve daha sonra spam olarak işaretleyin. Böylelikle aynı kaynaktan gelebilecek saldırılardan korunmuş olacaksınız. İndirdiğiniz resimlerin uzantılarının ne olduğuna dikkat edin. Fark etmeden yazılım yüklemiş olabilirsiniz. Bilgisayarınızın geçmiş işlemlerini ve kullanılmayan dosyalarınızı düzenli olarak silerek bilgisayarınızı Trojandan koruyabilirsiniz.

Trojanın Bilgisayardan Temizlenmesi

Trojan silinmesi oldukça zor bir yazılımdır. Çeşitli temizleme programları mevcut fakat bu programlar da işletim sisteminizin önemli dosyalarını temizleme esnasında silebilir. Bu durum bilgisayarınızın işleyişini bozacaktır. Çoğunlukla tercih edilen temizleme yöntemi diske format atmaktır.