Türkiye De Görülecek Yerler

  • Anasayfa
  • Türkiye De Görülecek Yerler

Kapadokya sadece Türkiye’nin değil dünyanın da en etkileyici yerlerinden birisidir. Peri bacaları, yeraltı şehirleri, balon turları, butik otelleri ve muhteşem gün batımının izlenmesi manzarasına değer. Afyonkarahisar ve Seyitgazi arasında geniş bir alanda bulunan Frig Vadisi harika bir coğrafyadır. Gordion ve Midas gibi önemli tarihi merkezlerin bulunduğu vadide çok sayı da tarihi yapı bulunuyor. Bolu’nun kuzeyi Zonguldak’ın güneyinde yer alan Yedigöller Milli Parkı, Batı Karadeniz’de korunan doğa yapısıdır.

Büyüklü küçüklü 7 göle sahiptirler. Orta Çağ’ın en önemli kentlerinden biri olan Bergama Krallığı’nın başkentiydi. Unesco Dünya Mirasın listesinde ki Bergama, dünyanın en dik antik tiyatrosudur. Mevlana müzesi Konya’nın en gözdelerindendir. Konya’nın en tanınan sembolleri arasında yer almaktadır. Ayder Yaylası muhteşem havasıyla Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunmakta. Ladin ve kayın ağaçlarıyla kaplı olan yayla harika bir oksijen kaynağıdır. Ayder yaylası muhteşem doğa görüntüsüne sahip ve doğal güzelliğiyle harikadır. Selçuklu ve Osmanlı izlerinin beraber görüldüğü İznik, Bursa’nın en güzel ilçelerindendir. İznik Gölü, tarihi ve antik yapıda bir ilçedir. İzmir’in diğer doğa harikası Seferihisar’dır. Tatil olarak düşünüldüğün de hem bedeninizi hem de ruhunuzu dinlendirir. Mandalina üretimiyle ünlü olan bu ilçe sağlıklı beslenme, yaz aylarında muhteşem deniz, kum, güneş turizminden yararlanmaktadır. Dünyaca ünlü Damlataş Mağarası da Antalya’nın en gözde yerlerinden birisi olup mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Mersin’in Tarsus ilçesinde bulunan Eshab-Kehf Mağarası hem Hristiyanlar hem de Müslümanlar tarafından kutsal kabul ediliyor. Türkiye’nin birkaç noktasın da daha olduğu iddialar bulunmaktadır.

Eğirdir Gölü Isparta sınırları içerisinde bulunan gün içerisin de 7 farklı renk görüldüğü bilinir. Manzarası ve güzelliği açısından yurt içinden diğer illerden sürekli ziyaret edilir. Batman ve Mardin arasında Hasankeyf, Dicle Nehri’nin ikiye ayırdığı bir ilçedir. Hasankeyf Mağaraları ve Dizle Nehri boyunca sıralanan tarihi yapılarla doludur.

Türkiye’de Tarihi Görülmesi Gereken Yerler

Mimar Sinan’ın eseri olan Edirne’de bulunan Selimiye Camii, Osmanlı – Türk mimarisinin en güzel örneklerindendir. Unesco’nun Dünya Mirası Listesi’nde bulunmaktadır. İshakpaşa Sarayı, Ağrı’da bulunan Doğubeyazıt ilçesinde bulunmaktadır. Sarp kayalık üzerinde, 116 odadan oluşuyor. Doğu Anadolu Bölgesi’nin en çok ziyaretçi alan kültür varlıklarındandır. Denizli’nin Hierapolis Antik Kenti ile bir arada bulunan Pamukkale, tarih boyunca şifalı sularıyla insanlığa hizmet verdi. Bu durum insan için uğrak merkezi olmasına sebep olmuştur. Şanlıurfa’nın Harran ilçesi kubbeli evleriyle bilinir. Anadolu’nun ilk üniversiteleri arasında bulunur. İlçe tarihte Mezopotamya ile Akdeniz arasında önemli bir geçiş noktasındaydı. Muğla’nın ilçesi Köyceğiz farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan ve arkeolojik alanların yanı sıra çok sayıda güzellikler bulunuyor.

Doğa manzarası harika küçük şirin bir yerdir. Gökçeada Çanakkale’nin bir ilçesi olup tarihi Rum köyleri, üzüm bağları, gün batımı ve bozulmamış yapısıyla rahatlık ve sakinlik isteyenlerin uğrak yeridir. Dünya’nın en büyük mozaik müzeleri arasında yer alan Zeugma Gaziantep’in görülmesi gereken yerlerindendir. 2011 yılında ortaya çıkmıştır. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde gidilmesi gereken yerdir. Şanlıurfa’da ki Balıklıgöl Aynzeliha ve Halil- ür Rahman göllerinden oluşan İbrahim Peygamber’in ateşe atıldığında düştüğü yer olarak kabul edilmektedir. Safranbolu mimari yapısıyla harika bir görünüme sahiptir. Mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Unesco’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.