Türkiye’de Seo Nasıl Gelişmiştir?

  • Anasayfa
  • Türkiye’de Seo Nasıl Gelişmiştir?

Türkiye ve seo denilince akıllara 2011 yılı gelir. Çünkü ülkemizde internetin ve bunun devamında e-ticaret sitelerinin artış gösterdiği bir yıldır. Bunun yanı sıra diğer birçok gelişmede bulunmaktadır. Bu yazıda Türkiye’de seo nasıl gelişmiştir? hakkında detaylı bilgi mevcuttur.

Facebook Dönemi

Sosyal medya devi ülkemizde hızlıca yaygınlaştığı dönemlerde; bu hızın sebebi hakkında ortalıkta dolaşan haberler ülkeye seo kelimesini öğretti. Diğer siteler ve şirketler arama motorları listesinde bu büyük sosyal medya devinin arama sonuçlarında yer edinmeyi amaçladılar. Ardından seo sektörü ülkemizde gelişmeye başladı.

Sektörel Yarışlar

Sektör yarışları seo sektörünün oluşumunda çok önemli bir yer tutmaktadır. Örneğin; A sitesi x kelimesinde ilk sırada yer almak istemektedir. B sitesi de x kelimesinde ilk sırada yer almak istemektedir. Her iki web sitesi de birbiri ile ve birbirlerinin haberi olmadan x kelimesinde ilk sırada yer almak için sürekli seo çalışmaları yaparlar. Bu yarış internetin gelişmesi ile piyasaya çıkan diğer sitelerin de bu yarışa katılması ile bitmek bilmeyen bir yarışa dönüşür. Sektörel yarışlar seo pazarının ülkemizde gelişmesi için en önemli dönem noktasıdır.

Blog Yarışları

Blog dünyasının ülkemize girmesi ile meraklı, çalışan ve üreten bu alandaki yazarların birbirleri ile girdiği yarışlar seo sektörü için kalifiye eleman yetiştirilmesi için çırak okulu görevi görmüştür. Blog yazarlarının seo sektörü ile ilgili yaptıkları araştırmaları takipçileri ile paylaşmaları seo kelimesini çok daha fazla insanın dikkatini çekmesini sağlamıştır. Bu sayede nerede binlerce mühendis ve programcının seo alanına yönelmesine neden olmuştur.

Günümüzde Türkiye’de seo denilince akıllara birçok blog sitesi, şirket ve destek sağlayıcı kurum bulunmaktadır. Bu sektörün günümüzdeki bu büyük konuma gelmesi sadece on yıl gibi bir süreç almıştır.