Ücretli-Organik Arama Arasındaki Fark

  • Anasayfa
  • Ücretli-Organik Arama Arasındaki Fark

Bilindiği üzere, potansiyel müşterilere reklamların ne sıklıkla gösterildiğini ve bu gösterimleri hangi anahtar sözcüklerin tetiklediğini kullanabilecek raporlama aracı AdWords’dır. Unutulmaması gereken başka bir şey de organik ve ücretli raporunun sadece reklamların performans bilgilerini içerdiğidir.

Organik Ve Ücretli Arama Raporunu Kullanmak İçin Hangi Siteye İhtiyaç Vardır?

Organik ve ücretli arama raporunu kullanmak maksadıyla web siteniz için bir Search Console hesabınızın olması gerekir. Ve bu hesabınızın AdWords hesabınız bağlanması gerekir. (SERP) yani bir aramada ki sonuç sayfasında , doğal (diğer adıyla açık organik) sonuçları arama motorunun sayılarını algoritmik tarafından matematik ve istatistik (kısaca derecelendirme) formülleri belirlenir. Biraz “kutsal” haline gelmiş organik sonuçları sanki daha önce arama motoru elle sayfaları elle sıralarken olduğu ortaya çıktı. Eğer, algılanan hizmetin belli değer ölçü nedeniyle sıkı nesnellik eksikliği azalmış olacak. Buna karşılık, normal olarak ödenen sonuçlar organik olanları kuşatan ve genellikle dört satırlık bağlantıları bulunan metin reklamlarıdır. Reklamcılar bunu öder. Bu listeler alakası olan benzer arama sorgularına dahil olur.

Organik Ve Ücretli Arama Arasındaki Fark Nedir?

Reklam verenler arama sayfasındaki sonuç sayfaları aracılığıyla kullanıcılara yapmış oldukları reklamlarının yerleşimini tetiklemek için bazı anahtar kelimeler üzerinde müzayede tabanlı bir teklif kullanır. Normalde, SEO’nun reklamları görünür ve sırayla faktörlere ağırlıklı gelir ile çeşitli ağırlık gerektiğinde ortaya karar için reklam verilir. Ücretli arama ödeme listeleri, sponsor listeleri vb. olarak anılacaktır. Ücretli aramanın en yaygın ücret yapısını PPC Pay-Per-Click için gelir.

PPC Terimi Nedir?

PPC kabul edilebilir bir terimdir. Bu terim ile reklam verenler sadece reklamlarının tıklanması iççin ödeme yapmıyor. Bugün bile sıkça kullanılan bu terim, ödemeli arama için erken bir dönem oldu. Ücretli aramanın hem offline hem online olarak getirisi en yüksek (ROI) kanallarından biri olduğu kanıtlanmıştır.