Web Haber Takibi Nasıl Yapılır?

  • Anasayfa
  • Web Haber Takibi Nasıl Yapılır?

Çağımızın en büyük sorunu bilgiye ulaşımın bu kadar kolay olmasına rağmen sağlıklı bilgiye ulaşımda yaşanan zorluklardır. Bunların içerisinde de en önemli sorun WEB üzerinden yapılan gündem takibi ve son haberlere ulaşma gayretidir. O kadar çok kaynak ve akış sağlayan sosyal medyalar olsa da bunların haber kaynağı hakkında yeterli bilgimiz maalesef yoktur. Bunları iki başlıkta incelememiz yerinde olacaktır.

WEB haber takibi nasıl yapılır?

Öncelikle WEB üzerinde haber takibi yapılırken dikkat etmemiz gereken hususların başında haberi hangi kaynaktan aldığımız ve hangi kaynağın güvenilir olduğu sorununu aşmalıyız. Bugün için sayısını belirlemekte zorlandığımız ve bilemediğimiz kadar çok yayın kanalı mevcuttur. Bunları seçerken asıl dikkat etmemiz gereken husus bilginin verilişinde ve bilgiye ulaşımda söz konusu WEB kanalının bu işi nasıl yaptığıdır.

WEB üzerinde haber takibi yapılırken birincil olarak haber ajanslarının resmi siteleri devamı olarak da haber akışı sağlayan ve yine resmi nitelik taşıyan siteler öncelikli takip odağımız olmalıdır. Bu kanallarda yapılan yayınların arka planında ciddi bir emek ve ciddi bir disiplin söz konusudur. Bu sebeple öncelik, web üzerinde haber takibi yapılırken resmi kurumlara ait yayın kanallarının takibi ile başlamalıdır. Bu kurumlar devlet organı olabileceği gibi özel kurumlar da olabilmektedir.

Resmi ve özel kurumların dışında haber akışı yapan sitelerden bahsettik. İkincil planda bahsettiğimiz bu kanallar kimi zaman bilgiye ulaşımda ilk olarak bahsi geçen haber ajanslarından daha güzel sunum yaparak öne de geçebilir. Ama bizim haber takibi kaynağımızın temeli haber ajansları olmalıdır.

Haber ajansları dışında ikinci aşamada bugün için sosyal medya içerisinde haber takibi yapılabilmektedir. Buradan yapılan takipler çoğu zaman bilgiye ulaşımda en hızlı kanal olmaktadır. Fakat buradaki bilgilerin güvenilirliği noktasında her zaman ufacık da olsa bir şüphe olmalıdır. Sosyal medya üzerinden yapılan takiplerde şahıs kaynaklı bilgiler ve haberler söz konusu olduğu için bu bilgilerin objektifliği ne yazık ki geri planda kalmaktadır. Bu sebeple bilgiler taraflı, anlaşılmaz veya eksik olarak yayınlanabilmektedir. Haber takibinin bağımsız ve tarafsız olarak servis edilmesi bizler için çok önemli olduğundan ikinci aşamada resmi veya özel haber ajanslarının sosyal medya hesabı dışında şahıs kaynaklı haberlerde şüpheli olarak hareket edip bilginin teyit edilmesinden sonra habere ulaşmalıyız.

WEB haber takibinde nelere dikkat edilmelidir?

Haber takibinde önemli olarak bağımsız, tarafsız bir haber kaynağı yanında haberin güvenilir ve sağlıklı olması birinci koşulumuz olmalıdır. Habere ulaşmada bilginin taraflı, tek yanlı olarak servis edilmesi bizlere bakış açısı olarak yanlış kapı açar. Eksik bilgiyle yapılan haberler ise haberi öğrenmede bizlere çok yanlış bilgi kirliliği olarak yansır.

İfade edilenlerin yanında haber takibimizde asıl olarak web üzerinden yapılan haberin kaynağına dikkat etmeliyiz. Kaynağı konusunda yeterli bilgimiz olduktan sonra ikinci aşamada haberin yapılış tarzında objektiflik dikkate alınmalıdır. Objektiflik unsurunu tamamladıktan sonra ve yine önemli noktalardan biri de haber çeşitliliğini farklı kaynaklardan çeşitlendirip bilgi süzgecimize almamızdır. Açıkladığımız tüm bu noktalardan dikkate almamın gereken en önemli durum haberin güvenilir ve sağlıklı olarak servis edilmesinden sonra bizlerin de haberdeki bilginin çeşitli kaynaklardan yansımasını öğrenip bunun üzerinden net habere ulaşmak zorunda olduğumuzdur. Çünkü bunları tam olarak yapamazsak WEB üzerinde haber takibi nasıl yapılır? sorusuna tam bir cevap alamayız ve doğru şekilde haber takibimizi yapamayız.