Web Sayfası 404 Hatası Nedir?

  • Anasayfa
  • Web Sayfası 404 Hatası Nedir?

Bir bağlantı tıklandığında istenilen siteyi almak yerine, istenen sayfanın mevcut olmadığını belirten bir hata açılır. 404 Hatası, istenen kaynağın bulunamadığını gösteren bir HTTP yanıt durumu kodudur. İleti, bir çevrimiçi istemcinin web sunucusundan, HTTP isteğini gönderen web tarayıcısına (genellikle istemci) gönderilir. Tarayıcı daha sonra bu hata kodunu görüntüler. Çoğu HTTP yanıt kodu gibi özellikle bir hatayı belirten kodlar için 404 hatasının nedeni izini sürmek ve çözmek zor olabilir. Bir web uygulaması, bir web sunucusu ve çoğunlukla birden fazla üçüncü parti web hizmetleri arasındaki karmaşık ilişkiyi temsil eden 50’den fazla potansiyel durum kodu vardır; bu nedenle, belirli bir durum kodunun nedeninin belirlenmesi en iyi koşullar altında bir sorun olabilir.

404 Hatası

‘404 Hatası’ Nasıl Ortaya Çıkıyor?

Hata 404 iletisine yönelik tipik tetikleyici, web sitesi içeriği kaldırıldığında veya başka bir URL’ye taşındıysa geçerlidir. Bir hata iletisinin görüntülenmesinin başka nedenleri de vardır. Bunlar arasında şunlar bulunur:

URL veya içeriği (dosya veya resim gibi) ya silindi veya taşındı (buna göre dahili bağlantıları ayarlamadan) URL yanlış yazılmış (oluşturma işlemi sırasında veya yeniden tasarım sırasında) yanlış bağlanmış veya yanlış tarayıcıya yazılmıştır.

Web sitesinden sorumlu sunucu çalışmıyor veya bağlantı bozulmuş olduğunda ortaya çıkar.İstenen alan adı, alan adı sistemi (DNS) tarafından bir IP’ye dönüştürülemez. Girilen alan adı artık mevcut olmadığında görülür.

Ölen linkler, operatörlerin bağlantılı içeriğin silindiği veya taşınmadığı konusunda hiçbir fikrinin bulunmadığı uzun süreler kalır. Birçok web sitesi arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’lerde) artık çevrimiçi bulunmuyor olsa da (veya en azından belirtilen URL’de değil) görünür. Bloglar, haber portalları ve bunun gibi bağlantılı başka web sitelerine, sitenin kaldırıldığı veya yeni bir URL altında bulunabileceği genellikle bildirilmemektedir. Çoğu web sitesi operatörü harici bağlantılarını düzenli olarak kontrol etmez ve bu nedenle işleyen bir bağlantı kolaylıkla ölü bir duruma gelebilir.