Web Sayfası Nasıl Yapılır?

  • Anasayfa
  • Web Sayfası Nasıl Yapılır?

Zaman geçtikçe ilerleyen teknoloji ile insanların yaşamı giderek kolaylaşmaya başladı. İletişim, alışveriş, bilgi aktarımı veyahut reklamlar için artık sadece internet yeterli olabiliyor. Bunların hepsini yapabilmek için kullanıcı ara yüzü gerekiyor. Buna da kısaca “web sayfası” diyebiliriz. Web sayfalarını oluşturmak için tasarım ve yazılım gerekmektedir. Tasarım yapmaya hazır web sayfası sitesi seçenekleri vardır. Bunlardan en bilineni WordPress’tir. Bazı kişilerin tercihi arasında bulunan WordPress site yapımı olduğu gibi, bazıları kendi sitesini en baştan kurmak istemektedir. Bunları inceleyecek olursak;

WordPress

Bununla site açmak çok basittir. Bazı scriptlerle kendinize göre özelleştirebilirsiniz, kod yazma hakkında bilginiz varsa ekleyeceğiniz kodlarla siteyi hazır hale getirebilirsiniz. Veyahut hazır tasarımlar arasında siteniz için en uygun tasarımı seçebilirsiniz. Bilgilerinizi girdikten sonra siteniz hazır hale gelmiş olacaktır.

Web Sayfası

Kökten Web Sayfası Oluşturma

Web sayfası oluşturmak için web programlama hakkında bilgisi olan birine ihtiyaç vardır. Web programlama yapan kişinin yapacağı şeyler şunlardır.

Tasarım

Bu web programlamacının yapabileceği fakat yapmak istemezse hazırını bulabileceği bir özelliktir. Yani tasarım isterse kodlanarak yapılabilir, hazır kodlardan yararlanılabilir.

Site Üzerinde Program

Tasarımı yapılan web sayfasının hangi işlemleri uygulayacağını, hangi işlevleri yerine getireceğini söylemek programcının işidir. Arka planda bunların hepsi için belirli algoritmalara göre kodunu yazar, çok fazla veri varsa veri tabanını oluşturur ve verilerin veri tabanına kaydedilmesini sağlar.

Web programlama için bazı programlama dilleri şunlardır; Php, ASP.NET, Node.js