Web Sayfasını Oluşturan Önemli Başlıklar Nelerdir?

  • Anasayfa
  • Web Sayfasını Oluşturan Önemli Başlıklar Nelerdir?

Çağımızın bir gereği olarak bir kişiden dünya üzerindeki en şirketlere kadar herkes dijital ortamda kendisini tanıtacak dijital bir kimliğe ihtiyaç duymaktadır. Bu ihtiyaç, web sayfasını oluşturan önemli başlıklar nelerdir? Sorusunu kişilerin, şirketlerin aklına getirmektedir.

Bu soruların cevabı, yapacak veya yaptıracak olduğunuz sitenin amacına göre değişmektedir. Ancak sitenin amacı ne olursa olsun her Web Sayfasının bir iskelet yapısı vardır. Örneğin, her web sayfasının bir hakkında ve iletişim bölümü mutlaka vardır. Bunlar menüler içerisinde yer almaktadır ve bu menüler sitenin oluşturulma amacına göre değişmektedir.

Web siteniz kişisel bir blog sayfası olacak ise, sade bir tasarım ve sitenizin tasarım amacına göre menülerden oluşacaktır. Ancak bir e-ticaret sitesi yapıldığını var sayarsak durum çok daha farklı olacaktır. Her şeyden önemlisi bu sitenin mutlaka bir veri tabanı olacaktır.

Aktif Bir Web Sayfası İçin

Web sayfasını oluşturan önemli başlıklar nelerdir? Sorusunun bir başka cevabı o siteyi nasıl en aktif kullanabilirim, kullandırabilirim sorusu ile eş değerdir. Bu da sitenin amacına hizmet etme derecesi, sitenin açılış hızı, sitenin hazırlandığı amaç ile her yönden uyumlu olmasına göre değişmektedir. Web sitelerinde kullanıcının memnun kalması, sitenin ziyaretçi sayısını çok etkilemektedir. Sitenin ziyaret sayısını etkileyen etmenler ise yukarıda bahsedilen özelliklerdir.

Bunlar ek olarak sitenin sade, net ve anlaşılır olması, renk uyumu(göze hitap etmesi) ve arama motorları tarafından sevilen bir tasarımla yapılmış olmasıdır. Web site tasarımında kullanılan birçok farklı yöntem ve program mevcuttur. Bunların kendilerine göre artıları olabildiği gibi eksileri de mevcuttur. Örneğin, Adobe Flash ile tasarlanan bir Web Sitesi çok görsel ve şık bir site olur ancak açılma hızı düşüktür. Site tasarımı yapılırken bu tür hesaplamalar mutlaka yapılmalıdır.