Web Server Nedir?

Web server, internet sayfaları ve diğer bilgisayarların internet hattından iletişimini sağlayan ve protokoller geliştirerek dosyaları içeriğinde bulunduran bilgisayarlardır.

İngilizce adı hosting olan ve Türkçe karşılığı ise “barındırma” anlamına gelen web server, dosyaları, fotoğrafları ve paylaşımları internet üzerinde yayımlamak için gereklidir. Bir internet sayfasının yayınlanmasını ve insanlara ulaşması için mutlaka bir web server yada Türkçe karşılığı ile hosting hesabı bulunmak zorundadır.

Web Server Nereden Alınır?

Bu hizmeti veren firmalar hosting şirketi olarak adlandırılır. Yerli ve yabancı olmak üzere çok sayıda hosting firması üzerinden bu hizmet satın alınabilir. Yazılım sistemlerinin gelişmesiyle beraber satın alınan hosting hizmeti ile hazır web şablonlarından yararlanarak kısa sürede internette yayına başlanabilir. Ancak burada önemli bir konu ise bu hizmeti alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğidir.

Web Server

Web Server Hizmeti Alırken Dikkat Edilecekler

Öncelikli olarak bu hizmetten yararlanmak istenilen firmanın yer sağlayıcı hizmet belgesi olmasına mutlaka dikkat edilmelidir. Yasalara göre illegal ya da suç unsuru bir olayla muhatap olmamak için bu belgeye sahip olan firmalardan hizmet alınması hem müşteriyi hem de firmayı daha da güvenli hale getirecektir. İkinci önemli konu ise firmanın sabit bir telefon numarasının olup olmadığıdır. İnternet üzerinden çok sayıda dolandırıcılık olayının yaşandığı bilinmektedir. Hosting firmasının sabit bir telefon numarası ve adresinin bulunması, herhangi bir sorunla karşılaştığınızda çözüme yönelik olarak mağduriyet yaşamamanızı sağlayacaktır. Yasal bir şekilde hizmet veren hosting siteleri sayesinde güvenli bir şekilde internette yayın yapmak bu şekilde mümkündür.