Web Siteleri İçin Blog Yazısı Yazmak

  • Anasayfa
  • Web Siteleri İçin Blog Yazısı Yazmak

Blog (Blogging) Nedir ve Nasıl Yapılır? Bloglar internetin yaygınlaşmasıyla birlikte, sosyal medya daha yaygın değilken, insanların yaptıklarını diğer insanlarla paylaşma ihtiyacından doğdu. Blog yazmak, ya da İngilizce tabiriyle Blogging, herhangi bir konu hakkında bildiklerinizi, düşüncelerinizi ve kişisel deneyimlerinizi kaleme almak demek oluyor. Yani blog yazmak işi, bir nevi sanal yazarlık yapmak demek.

Bir blog sitesi açmak ya da web sitesine yazı yazmak için çeşitli web siteleri bulunuyor. Örnek olarak Google’ın meşhur Blogspot’u, ya da açık kaynaklı ve Blogspot’a nazaran daha özgür bir platform olan WordPress en yaygın ücretsiz seçenekler arasında. Bununla birlikte diğer ücretli seçenekler de elbette mevcut. Blog açma araçları sayesinde herkes kolayca bir blog sitesi açıp bloglamaya (blogging) başlayabiliyor.

Blog siteleri çeşitli konular hakkında olabiliyor. “Seyahat” üzerine kurulu bloglar oldukça popüler. Bununla birlikte sosyal ya da fen bilimleri hakkındaki bloglar da konunun ilgilileri tarafından sıklıkla takip ediliyor.

Blog Yazısı

Blog Yazısı Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir blog yazısı hazırlarken dikkat edilmesi gereken en önemli husus bilinen bir konu hakkında yazmak. Yazarın bilmediği bir konu hakkında bir yazı hazırlamasının okuyucuların beğenisini karşılamayacağı aşikar. Bu durumda yazar, bildiği bir konu hakkında, açıkça yazmalı. Bununla birlikte düzgün ve sade bir Türkçe kullanmalı ve noktalama işaretlerine dikkat etmeli. Konuyu açıklayabilecek kadar uzun ve özetleyebilecek kadar kısa bir yazı hazırlamış olmalı. Böylelikle okuyucu, yazarın konu hakkında gerçekten deneyimli olduğu görüşüyle birlikte blog yazısını beğenmiş olacaktır.

Web Siteleri İçin Blog Yazısı Yazmak

Kaleminin kuvvetli olduğunu düşünen bir insan bir web sitesi için blog yazısı hazırlayabilir. İlgisini çeken ve deneyiminin bulunduğu konular hakkındaki tematik web sitelerine yazı hazırlayabilir. Örneğin seyahat hakkında deneyimli bir insan, “gezginlik, seyahat” konuları üzerine kurulu bir web sitesi için yazı kaleme alabilir.

Kendi ilgili olmadığı bir konuda isteyerek, bilerek, açıkça yazmayan bir blog yazarı şüphesiz okuyucu tarafından da hoş karşılanmayacak ve yazısı beğenilmeyecektir. Başarılı bir blog yazısı, okuyucuda merak uyandırabilmeli, sade ve açık bir dille yazılmış olmalı ve konu hakkındaki merakları giderebilecek kadar açıklayıcı olmalıdır.