Web Sitesi Ara Yüzü Nasıl Kullanılır?

  • Anasayfa
  • Web Sitesi Ara Yüzü Nasıl Kullanılır?

İnternet sitesi arayüz tasarımı, yeni hazırlayacağımız bir internet sitesinin projesini tüm genel özellikleri ve detayları ile beraber photoshop ya da benzeri programlar şeklinde resim olarak çizim yapılan işlemlere verilen genel isimdir.Yıllar öncesinde böyle bir teknoloji yoktu ve table kodları ve renklendirmeler sayesinde internet siteleri ortaya çıkarılabiliyordu.Ancak photoshop programının güncellenmesi ile işlevsel özelliklerinin gelişmesiyle birlikte tasarım programcıları için web sitelerinde en kaliteli tasarım işlemlerini öğrenebilme imkanında kolaylıklar sunuyor.

Web Sitesi

Tabloları ve tabloların renklendirilmesi ile oluşturulan internet siteleri sadece içerisinde yazı içerikler ile insanlara bilgi sunmak amacıyla kullanılıyordu.Web sitesi Arayüz tasarımı yapabilmek için photoshop programı kadar özellikleri gelişmiş ve cetvel sistemi ile ince hatları en doğru şekilde ölçmemizi sağlayacak grafik araçları kullanılır. Dünyada en çok tercih edilen ve kullanılan arayüz tasarımı için kullanılan program adobe photoshop programıdır.

Web Sitesi Ara Yüzü Nasıl Kullanılır?

Web arayüz tasarımı için öncelikli olarak bilgisayarımızda Adobe photoshop programı grafik yazılımının yüklü şekilde olması gereklidir. Daha sonraki işlemde ise arayüz tasarım çalışmalarına başlanılıyor.Arayüz tasarım aşaması bir web sitesi hem eskiz halini hem de gerçek halini ortaya çıkarabileceğiniz bir aşama olarak adlandırılır.Arayüz tasarımlarda genellikle genişlik 2000 px özellik standartlarındadır.

Arka plan 2000px özelliğinde hazırlanır ve esas internet site içerikleri bu piksel ölçümüne uyum olacak şekilde minimum 1024px genişlik ölçeklerinde hazırlanır. Bunun en büyük sebebi web sitesi tüm monitörlerde orta düzlemde görülmesi ve css entegrasyon işlemi aşamasında yazılımcıya olumsuz durum yaratmamasıdır.Bu ölçümler sonrasında internet sitesinin yapısını araçlar ile oluşturmaya başlıyorsunuz. Photoshop programı sizlere araçlar ile alanlar oluşturabilme, sıfırdan çizim işlemi yapabilme, özel şekilli paketleri ve renklendirme aşamaları oluşturarak kendinize özel bir yapı kurabilmenize imkan sunuyor.Adobe photoshop programında yer alan araçlar yardımı ile internet sitelerinizi oluşturuyorsunuz.