Web Sitesinde Anahtar Kelimelerin Önemi Nedir?

  • Anasayfa
  • Web Sitesinde Anahtar Kelimelerin Önemi Nedir?

Öncelikle kurduğumuz sitenin içeriği neyse ve o sitenin yükselmesini istiyorsak anahtar kelimelere ihtiyacımız vardır. Örneğin bir haber sitesi açtınız diyelim bunu arama motorlarında üst sıralarda görmek istiyorsak anahtar kelimelere ve SEO çalışmalarına ihtiyacımız vardır. Yazacağınız makalede anahtar kelimeleri belirli aralıklarla kullanırsanız sayfanızı ziyaret edecek kişi sayısı yükselir.

Arama motorlarının işleyişi içeriğin kalitesine göre belirlenir. Böylelikle anahtar kelimelere dikkat ederek sayfalarınızı hazırlarsanız her zaman üst sıralara çıkmanız daha olağandır. Örneğin bir haber sitesinin kullanacağı kelimeler, “son dakika haberleri”, “haber siteleri”, “haber” anahtar kelimeleridir. Bu kelimeleri başlıklarda veya sitenizin footer kısmına eklerseniz bir adım öne geçersiniz.

Anahtar Kelimeler Nasıl ve Neye Göre Belirlenir?

Anahtar kelimeleri sitenizin içindeki konulara göre belirlemeniz gerekir. Örneğin siteniz film sitesi ise “aksiyon filmleri” başlığı altında bir sayfanız bulunuyorsa anahtar kelimeniz “aksiyon filmleri izle” olmalıdır. SEO’nun temelini anahtar kelimelerin oluşturduğunu bir kez daha hatırlayalım bu kelimelerin önemi ise sitemizin yükselmesini ve geleceğini belirleyecektir. Arama motorlarında sizin gibi birçok site olacaktır ve her yirmi dört saatte bir olan dalgalanmada sizi üst veya alt sıraya atabilir. Bunun sebebi ise yine anahtar kelimelerdir.

Uzunca yazmış olduğunuz makale olabilir fakat doğru kelimeleri ve başlıkları seçmezseniz yaptığınız tüm emekler boşa gider. Diğer siteler ile rekabete girdiğinizde en önemli hususlardan biri de budur. Seçtiğiniz anahtar kelimelere link verip o sayfaya yönlendirdiğinizde size bir puan daha artısı olacaktır.

Eğer içerik hazırlıyorsanız ve kullanacağınız kelimeler içeriklerden alakasız ise yine düşüş yaşayacaksınız. Çünkü arama motorlarının yolladığı botlar sizin verdiğiniz içerik ile arama motoruna verdiğiniz kelimeler ile tutuşmaz ise kaliteniz düşecektir. Örneğin parfüm siteniz varsa ve hazırlayacağınız içerikler erkek parfümleri ile alakalıysa kelimeniz “erkek parfümleri” ya da “2017 erkek parfümleri” olmalıdır.

Anahtar Kelimelerin Web Sitesine Yararları Nedir?

Sitemize gelen ziyaretçiler anahtar kelimeler sayesinde gelmektedir. Bir kullanıcı olduğunuzu düşünün sohbet sitesi arıyorsanız arama motoruna “sohbet sitesi” olarak ararsınız. Kullanacağınız içeriklerin kalitesini ve kullanıcıların nasıl aratacağını bilerek hazırlayacağınız içerikler sitenize daha fazla kullanıcı kazandıracaktır.

Sitenizdeki içeriklere daha kolay ulaşılmanın bir diğer yolu da budur. Bahsettiğim hususlar aynı zamanda sitenizin Pagerank ve Alexa değerini de üst sıraya çıkartacaktır. Sitenizin kalitesini bunun gibi etkenler oluşturuyorsa dikkatli olmalısınız.