Web Tasarımlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Anasayfa
  • Web Tasarımlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bir fikriniz var ve bir web sitesi oluşturmaya karar verdiniz. Web sitenizi ne kadar çok insana ulaştırabilirseniz amacınıza o kadar yanaşmış olursunuz değil mi? Peki bir web sitesini daha çok ziyaret edilebilir kılan nitelikleri nelerdir? Güzel bir web sitesi nasıl olmalıdır? Bu gibi sorular için; içeriğinin özgün ve ilgi çekici olması, isminin akılda kalıcı olması, sayfaların açılmasının ve işlemlerin hızlı olması gibi performansa ve içeriğe dayalı sebepler sıralayabiliriz.

Ancak sitemizin ziyaretçilerine verdiği ilk izlenim en az bunlar kadar önemlidir. Sitemize giren ziyaretçilerimizin sayfalar arasında gezinirken rahat hissetmesi ve görsel olarak tatmin olması çok önemlidir. Bu yazımızda ” web tasarımlarında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? ” sorusuna cevap arayacağız.

Web tasarımı bir internet sitesinin görsel olarak hazırlanmasını içerir. Web tasarımına renk seçimlerinden içeriklerin duracakları yerlere, reklam boyutlarından sitede çalacak müziklere, sayfa konumlarından sitede kullanılacak resimlere kadar geniş bir alan dâhildir. Öncelikle sitenin tasarımı ilgi çekici olmalı ziyaretçilerde ilk sayfadan itibaren site içerisinde gezinme ihtiyacı ve merakı uyandırmalıdır. Tasarım amacımıza uygun olmalı gereksiz ve abartı detaylarla dolu olmamalıdır.

Araştırmalar daha sade ve anlaşılır gözü yormayan sitelerin daha çok ziyaretçileri olduğunu gösteriyor. Sitenin içerisine reklam alınacaksa bunların boyutu fazla büyük tutulmamalı, bir sayfada iki yerden daha fazla yerde gösterilmemesine özen gösterilmelidir. Eğer sitede arka planda bir müzik de çalsın isteniyorsa bu da sitenin alanına ve branşına uygun yapılmalıdır. Site tasarımında en önemli detaylardan biri de sitemizin rehberi konumundaki site haritasıdır.

Site haritası için olmazsa olmaz diyebiliriz. Ayrıca ana sayfanın tasarımını yaparken konumuzla alakalı sitemizde önemli sayfaların linklerine yer verilmeli böylece kullanıcılara erişim kolaylığı sağlanmalıdır. Tasarım içerisinde kesinlikle iletişim bilgileri gibi bilgiler verilerek ziyaretçilerin güveninin kazanılması amaçlanmalıdır.