Web Uzmanı Nasıl Olunur?

Yeni teknolojiler hemen her gün ortaya çıkmasına paralel olarak tarayıcılar daha da gelişiyor ve webin içinde bulunduğu standartlar da yeni teknolojiler ekleyerek hızlanıyor.

Web Uzmanı Olabilmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Web konusunda uzman olmak için web sitesinin ön ucunu, arka planı, veri tabanını ve üzerinde çalıştığı makineyi içeren web yığınının kapsamlı bir anlayışını oluşturmak gerekmektedir. HTML, CSS ve JavaScript gibi diller ikinci dil haline gelecektir. Ayrıca, Apache gibi bir sunucu kurmayı, terminali iyi kullanmayı, Linux ve Unix hakkında iyi bilgiye sahip olmayı gerektirmektedir.

İlk hedefiniz web geliştirmenin tüm alanlarının temelleri ile hızlanmaya başlamaktır. Öğrenmeye çok geniş ama çok derin olmadan başlamak gerekmektedir. Bu, en çok sevilen alanın bulunmasına ve genel becerilerin bünyede toplanmasına yardımcı olur.

Temel HTML Öğrenin

Köprü Metni Biçimlendirme Dili (HTML), web tarayıcısında görülen içeriği ve düzenini kontrol eden şeydir. Oradan başlayarak kendinize, sizinle iletişim kurmak ve kodunuzun sonuçlarını görmek için kullanabileceğiniz bir kullanıcı ara yüzüne sahip olacaksınız. Daha gelişmiş dillerle uğraşırken, bu giderek daha da önem kazanacaktır.

Temel JavaScript Öğrenin

JavaScript, webin dili, tüm büyük web tarayıcıları (Chrome, Firefox, Safari, IE ve daha birçokları) yerleşik JavaScript desteği içermektedir. Şimdiye kadar kullandığınız her web sitesi veya web uygulaması muhtemelen arkasında çok sayıda JavaScript kodu içeriyordur. JavaScript artık sunucular, masaüstü bilgisayarlar ve cihazlar da dahil olmak üzere diğer platformlarda da popüler hale gelmektedir.

CSS Öğrenin

CSS, Basamaklı Stil Sayfaları anlamına gelmektedir. Sayfanızdaki HTML öğelerinin görünümünü ve şeklini özelleştirmek için kullanılır.

Bunların dışında yıllarca tecrübe, sorunları çözme becerinizi artıracaktır. Zorluklar yeni olsa bile, daha önce çok fazla uğraştığınız gerçeği size sorunların üstesinden gelmeye yeterli hale getirir. Metodolojileriniz sizin daha donanımlı olmanızı sağlar.