Windows 10 Güncelleme Sorunu Ve Çözümü

  • Anasayfa
  • Windows 10 Güncelleme Sorunu Ve Çözümü

Windows Update arka planda sessizce çalışır ve gerekli güncellemeleri otomatik indirip yüklemeye hazır hale getirir. Ancak bazen sorunlu bir güncelleme sonsuz bir indirme işlemine girer veya Windows Update önemli bir güncellemeyi indiremez ve sorun yaşar.

Windows güncellemeleri önemlidir ve sisteminizi malware, solucan, keylogger gibi bir çok tehdide karşı korumaya yardımcı olur. Eğer Windows güncelleme konusunda sorun yaşarsanız, sorununuzun çözümü aşağıdaki yöntemlerden birinde olabilir.

Windows 10 Güncelleme Sorunu

Windows Sorun Giderme Aracı windows 10 bir çok soruna çözüm getirebilecek bir araca sahiptir. Windows 10 güncelleme deki bir çok sorun için bu araç kullanılarak çözülebilir.

Sorun giderme aracı için üç işlem uygular:

1) Windows update servislerini durdurur.

2) C:WindowsSoftwareDistribution klasörünün SoftwareDistribution.old olarak yeniden adlandırır bu sayede Windows Update ön belleğini temizler

3) Windows Update servislerinin tekrardan başlatır.

Denetim masasına girip arama çubuğuna Windows Update yazın. Açılan pencerede Sorun Gider sekmesi altında Windows Update ile ilgili sorun bulun ve düzeltin seçeneğine tıklayın. Ekrana gelen pencerede Gelişmiş seçeneğine tıklayın. Onarımları otomatik uygula seçeneğinin işaretleyin. Ardından sorun giderme aracını çalıştırın.

Bu adımın ardından sorun giderme aracı Windows Update sorunları bulacak ve çözmeye çalışacaktır. Sorun giderici sorunu çözemezse bile, ön belleğin otomatik olarak temizlenmesi sorunu çözecektir.

Önbelleği Manuel Temizleyin

Sorun giderme aracı çalışmadığı zamanlarda Windows Update önbelleğini manuel olarak temizlemeyi tercih edebilirsiniz. Düzgün bir sonuç almak için bilgisayarın güvenli mod da çalışması gerekir. Bu sayede Windows, bir Windows güncelleme dosyasının silemeyecektir.

Windows 10 Güvenli Moda Nasıl Girilir?

 windows 10 güvenli mod da çalıştırma için birkaç seçenek mevcut.

1) bilgisayar açılırken F8 tuşuna basın bilgisayar windows 10 güvenli mod da çalışacaktır.

2)Bilgisayar açıkken shift tuşuna basarak yeniden başlatın.

Bilgisayar kapandığında Shift tuşunu bırakabilirsiniz.

Gelen ekranda Troubleshoot > Advanced options > Startup Settings > Restrat

Bilgisayar yeniden başlatılacak ardından başlangıç seçeneği sorulduğunda klavyeden 4 tuşuna basarak Enable Safe Mode (Güvenli mod) seçimini yapın. Bilgisayar güvenli modda çalışacaktır.

Güvenli moda girdikten sonra Windows Update servislerini devre dışı bırakılması lazım. windows+r tuşuna basarak çalıştır penceresini getiriniz. Ardından cmd yazım komut penceresini acınız.

net stop wuauserv komutunu yazınız. C:WindowsSoftwareDistribution adımlarındaki klasöre gidip içindeki klasörlerin hepsini silin. Tekrar komut penceresine girip net start wuauserv komutunu yazınız. Bu işlemlerden sonra önbellek başarılı bir şekilde temizlenmiş olacak ve sorun ortadan kalkacaktır.