Windows Linux Yazılımları Nedir?

  • Anasayfa
  • Windows Linux Yazılımları Nedir?

Bilgisayar sistemleri üzerinde işlem yapmak amaçlı olarak geliştirilen işletim sistemleri günümüzde popülerliğini ve çeşitliliğini arttırmıştır. Bu işletim sistemlerinin en gelişmiş ve yaygın kullanıma sahip olanı şüphesiz Microsoft firmasının yazdığı Windows işletim sistemleridir. Microsoft Windows işletim sistemine rakip olarak geliştirilen bir diğer işletim sistemi ise Linux, Windows kadar yaygın kullanıma sahip olmasa da hatırı sayılır kullanıcı kitlesiyle yazılım dünyasında önemli bir yere sahiptir. Peki Windows linux yazılımları nedir?

MICROSOFT WINDOWS

İlk çıkardığı Windows 1.0 sürümüyle istediği başarıyı yakalayamayan Microsoft yazılım şirketi, beklediği başarıyı Windows 95 sürümüyle yakalamıştır. İlk defa Internet Explorer ve başlat menüsü özelliği bu sürümde yayınlanarak adından söz ettirmeyi başarmıştır. Daha sonraki yıllarda çıkan Windows 98,Windows Milenyum, Windows 2000 ve Windows Xp sürümleriyle, bilgisayar kullanıcılarının vazgeçilmezi haline gelmiştir. Windows 95 Sürümünden sonra geliştirdiği Ofis uygulamalarıyla, Microsoft şirketi yazılım sektörünün devi haline gelmiştir. Windows Vista sürümüyle biraz düşüş yaşamış olan Microsoft günümüzde hala kullanılmakta olan Windows 7 versiyonuyla yazılım dünyasındaki yerini sağlamlaştırmıştır. Windows işletim sistemlerinin en önemli avantajı, bilgisayar donanımlarının tamamının bu yazılımları desteklemesi ve Windows tabanlı binlerce uygulama, oyun ve yazılımın bulunmasıdır.

AÇIK KAYNAK KODLU YAZILIM LINUX

Microsoft Windows işletim sistemlerine alternatif olarak geliştirilen Linux işletim sistemleri tamamen ücretsiz olarak piyasaya sürülmüştür. Açık kaynak kodlu yazılım olma özelliğiyle sürekli değiştirilerek farklı versiyonlarla dağıtılmıştır. Daha çok Hosting sunucularının gözdesi olan Linux işletim sistemleri, hızlı ve kararlı bir yazılım olması nedeniyle özellikle yazılımcıların tercihi haline gelmiştir. Aynı başarıyı kişisel bilgisayarlarda yakalayamamış olsa da, günümüzde ciddi bir kullanıcı kitlesine sahiptir. En çok tercih edilen sürümü olarak Pardus işletim sistemi dikkat çekmektedir. www.pardus.org.tr adresinden Pardus KDE 5.1 ve Pardus XFCE Kurumsal sürümlerini ücretsiz indirerek deneyebilirsiniz.