WordPress 4.8

WordPress 4.8 yeni eklemeler ile birlikte bizlere merhaba dedi gelin bu yeni özellikleri bir inceleyelim.

Görsel bileşeni

Bir bileşene görsel eklemek, herhangi bir WordPress kullanıcısının kod bilgisi olmadan yapabileceği bir iştir. Basitçe bileşen ayarlarınızdan bir görsel ekleyin. Son fotoğraf çekiminizden ya da doğa yürüşünüzden bir fotoğraf ekleyin ve otomatik olarak görüntülenmesini seyredin.

Video bileşeni

Bir karşılama videosu web sitenizin marka değeri açısından harika bir kişiselleştirme yöntemidir. Ortam kütüphanenizden herhangi bir videoyu, yeni video bileşeni ile istediğiniz yan sütuna ekleyebilirsiniz. Bunu kullanarak ziyaretçilerinize bir hoşgeldiniz videosu gösterebilir ya da en güncel ve harika içeriklerinizi öne çıkartabilirsiniz.

Ses bileşeni

Podcaster, müzisyen ya da hırslı bir blogger misiniz? Ses dosyanıza bir bileşen ekleme hiç bu kadar kolay olmamıştı. Ses dosyanızı ortam kütüphanesine yükleyin, bileşen ayarlarına gidin, dosyanızı seçin, ardından işlem tamamlanmış demektir. Bu daha samimi bir karşılama mesajı eklemek için harika bir yoldur!

Zengin metin bileşeni

Bu özellik şehir merkezinde bir geçit törenini hak eder! Zengin metin düzenleme becerileri artık metin bileşenler için yerleşik olarak mevcut. İstediğiniz yere bir bileşen ekleyin ve hemen biçimlendirin. Liste oluşturun, eğik yazın, hızlıca bağlantılar ekleyin. Yeni elde ettiğiniz biçimlendirme güçlerinizle biraz eğlenin ve işlerinizi ne kadar kısa sürede çözdüğünüze dikkat edin.

Bağlantı sınırları

Hiç bir yazıdaki bağlantıları düzenlemeye çalışırken doğru bir şekilde düzenleyemediğiniz oldu mu? Bağlantıdan sonraki metni düzenlerken bir bakmışsınız hala bağlantının içindesiniz. Ya da bağlantı metnini düzenlediğinizi zannederken dışarı yazdığınızı görürsünüz. Bu insanı delirtebilir! Bağlantı sınırları isimli yeni bir özellikle artık bağlantılar daha net çalışıyor. Daha mutlu olacaksınız, söz veriyoruz.

Yakınlardaki WordPress Etkinlikleri

WordPress’in dünya çapında 400’den fazla şehirde düzenli olarak toplanan gruplarla başarılı bir çevrimdışı topluluğu olduğunu biliyor muydunuz? WordPress, artık WordPress becerilerinizi geliştirmeye, arkadaşlarınızı bir araya getirmeye ve tabii ki sitenizi yayımlamanıza yardımcı olan özelliklerle dikkat çekiyor.

Bu hızla en sevdiğimiz özelliklerden biri haline geliyor. Başlangıç panelindeyken (çünkü güncelleme yapıyorsunuz, yazı yazıyorsunuz, değil mi?) yaklaşan tüm WordCamp ve WordPress buluşmaları — yerel — görüntülenir.

Bir topluluğun parçası olmak WordPress becerilerinizi geliştirmenize yardım edeceği gibi, başka türlü tanışamayacağınız insanlarla bir ağ kurmanızı sağlar. Artık yerel etkinlikleri, başlangıç sayfanızda yer alan yeni Etkinlikler ve Haberler bileşeninde görebilirsiniz.

Daha erişilebilir yönetici paneli başlıkları

Yeni CSS kuralları (“Yeni Ekle” bağlantıları gibi) gereksiz içeriklerin artık yönetici alanı başlıklarına dahil edilmesine gerek duyulmadığı anlamına gelir. Bu, yardımcı teknolojileri kullananlar için erişilebilirliği artırır.

WMV ve WMA dosyaları için çekirdek desteğinim kaldırılması

Git gide daha az sayıda tarayıcı Silverlight’ı desteklediğinden, Silverlight eklentisinin varlığını gerektiren dosya biçimleri, çekirdek desteğinden kaldırılıyor. Dosyalar hâlâ bir indirme bağlantısı olarak görüntülenecek, ancak artık otomatik olarak gömülmeyecektir.

Çoklu site güncellemeleri

is_super_admin() için yapılan çağrıları kaldırmak için 4.8 ile yeni beceriler eklendi. Ayrıca yeni kancalar ve ufak geliştirmelerle, daha granüler bir site kontrolü ve ağ başına kullanıcı sayısı eklendi.

Metin düzenleyici JavaScript API

4.8’de metin bileşenlerine TinyMCE eklenmesi, sayfa yüklendikten sonra yeni bir JavaScript API sağlıyor. Bu herhangi bir metin alanına düzenleyici atanmasına, tuş ve fonksyionlarının özelleştirilebilmesini sağlıyor. Eklenti geliştiriciler için mükemmel!

Ortam bileşenleri API

Yeni bir temel ortam bileşeni REST API şemasının 4.8’e takdimi, gelecekte daha fazla ortam bileşenine (galeriler veya çalma listeleri gibi) olanak sağlıyor. Üç yeni ortam bileşeni, ortam modeli ile olan etkileşimlerin çoğunu kapsayan paylaşılan bir taban sınıfı tarafından desteklenmektedir. Bu sınıf aynı zamanda yeni ortam bileşenşeri oluşturmayı kolaylaştırıyor ve ilerisi için daha fazla zemin hazırlıyor.

Özelleştirici genişlik değişkeni

 Yüksek çözünürlüklü ekranlarda daha geniş hale getirmek için özelleştirici kenar çubuğuna yeni yanıt veren kesme noktaları eklenmiştir. Özelleştirici denetimleri, piksel yerine yüzde tabanlı genişlikleri kullanmalıdır.