WordPress Mandrill Mail Kullanımı

  • Anasayfa
  • WordPress Mandrill Mail Kullanımı

WordPress sitelerimiz üzerinden gelen formların spama düşmesi hepimizin büyük sorunu. Özellikle wordpress e-ticaret eklentisi WooCommerce kullanan siteler için, sipariş durum güncellemelerinde veya müşteriye giden bilgi maillerinin spama düşmesi, bizleri müşteriye karşı zor durumda bırakıyor. WordPress mail gönderirken PHPMailer yöntemini kullanıyor. Ama son zamanlarda host firmaları kontrolsüz gönderimlerden dolayı sunucularında PHPMailer gönderimini engellediler. Buna çözüm olarak wordpress smtp eklentileri kullandık. Yinede sunucunuzdan aynı anda gmail, Outlook gibi mail servislerine mail çıkışı olduğunda mutlaka bir mail spama gidiyor. Çoğu wordpress kullanıcısı zaten paylaşımlı sunucu kullanıyor ve kısa sürelerde mail servisleri tarafından filtreye takılıyorlar.

Buna çözüm olarak Mandrill kullanabilirsiniz. Üstelik aylık 12,000 gönderim yapmak ücretsiz. Kurulumu tüm wordpress uygulamalarında olduğu gibi çok basit.

mandrill.com’a Üye Olmak

Siteye üye olmak için https://mandrill.com/signup/ linkine tıklayın bir kullanıcı adı, şifre belirleyin kullanım sözleşmesini onaylayıp get started butonuna basın.

Mandrill API Oluşturmak

Mandrill iki şekilde kullanabiliyorsunuz, bir host firmalarındaki gibi smtp bilgileri ile iki mandrill eklentisini kullanarak api entegrasyonu ile benim tavsiyem api entegrasyonu bu sayede wordpress panelinizde mail gönderim istatistiklerinize görebiliyorsunuz. Bu bilgilere ulaşmak için üye girişi yaptıktan sonra sol menuden settings ekranını kullanabilirsiniz. Smtp bilgilerini göreceksiniz api içinde new api key butonuna basmanız yeterli.

mandrillapp-smtp-api

Mandrill WordPress Entegrasyonu

Mandrill wordpress eklentisini buradan indirin. Sıkıştırılmış dosyayı WinRAR veya benzeri bir program ile açın. Çıkan dosyayı wp-contentplugins dizinine atın. Yönetim paneli eklentiler ekranında eklenti etkinleştirin.

Eklentiyi yükledikten sonra ayarları yapmak için Ayarlar > Mandrill sayfasına gelin. mandrillapp.com üzerinden oluşturduğumuz api yi yazın. Değişiklikleri kaydedin gelen diğer alanları da aşağıdaki görselde gösterdiğim gibi kendinize göre düzenleyin.

mandrillapp-wordpress-ayalari

Mandrill Mail Geç Gelme Sorunu

Bu durum Mandrill deki mail yoğunluğundan kaynaklanıyor. Bazı durumlarda mailler 30 dakikaya kadar geç gelebiliyor. Sürecin bu kadar geç olması gönderilen maillerin spam klasörüne düşmemesi için. Host firmalarında bu durumda bazı mailler hiç iletilmiyor. Bu durumu önlemek için Mandrill üzerinden kendinize aylık 29,95$ bir dedicated IP satın alabilirsiniz.

Mandrill Mail Gönderim Ücretleri

Mandrill bana verdiği aylık 12000 mail gönderimi bana yetmez diyenler için

  • 40.000 Gönderim için 5,60$/aylık
  • 100.000 Gönderim için 17,60$/aylık
  • 300.000 Gönderim için 57,60$/aylık
  • 700.000 Gönderim için 137,60$/aylık
  • 1.000.000 Gönderim için 197,60$/aylık

Fiyat değişiklikleri olabilir güncel fiyatları http://mandrill.com/pricing/ linkinde görebilirsiniz.