WordPress Site Hızlandırma

WordPress Site Hızlandırma işlemlerine girmeden önce site hızı Google açısından neden önemli ona bakalım. Google çevrim içi kullanılan en popüler arama motoru ve her gün yapılan 3,5 milyar arama sayesinde yakın zamanda da zirveyi kimselere vermeyecek gibi görünüyor. Dünya üzerinde ki milyonlar aradıkları bilye ulaşmak için kaliteli içeriği hızlı bir formatta buldukları arama motorlarına güveniyor. Google botları sayesinde indexlediği web sitelerini dikkat bir şekilde inceliyor, sıralıyor ve kullanıcılarına en alakalı web sitelerini gösteriyor ve bu sıralamayı yaparken web sitelerinde 250 den fazla algoritma kullanıyor. Site tasarımı ve hızı Google’nin göz önüne aldığı en önemli faktörler den  ikisidir. Sebebi ise kullanıcı deneyimi üzerinde bu iki faktörün etkisi büyüktür.

Site Hızı Neden Önemli?

İnsanlar web sitenize girdiklerinde dikkatini çekmek için 8 saniyeniz var. Bu 8 saniye içerisinde de web sitenizin yavaş açılması dez avantaj oluşturuyor. Google tarafından yapılan araştırmada insanlar web sitelerinin açılmasını 3 ila 5 saniye civarında beliyorlar. Süre bunun üzerine çıkarsa müşterilerinizin rakip sitelere gitmesini kolaylaştırıyorsunuz. Google’nin içerikten bile daha iyi anladığı unsur olan site hızı sıralamanızı doğrudan etkiliyor.

WordPress Site Hızlandırma

WordPress Sitelerinizi Hızlandırmak İçin ne Yapmalıyız ?

WordPress site hızlandırma konusunda yapmanız gereken sıkıştırma işlemleri. Sitenizde kullandığınız tüm .php, .css, .js kodlarını hızlı açılacak şekilde kod yapısını bozmadan sıkıştırmalısınız. Bunları yapmanız için aşağıdaki web sitelerini önerebilirim.

Bir önemli konu ise sitenizde kullandığınız imaj dosyalarını sıkıştırma. Bu aşamada resimlerinizi sıkıştırırken görüntü kalitesini bozmadan özellik webP uzantılı resimler kullanmanızı öneriyorum. Resim sıkıştırmak için aşağıdaki web sitesini kullanabilirsiniz.

WordPress Hız Testi

WordPress web sitelerinizi Google Page Speed sayesinde ayrıntılı olarak test edebilirsiniz. Test sonucunda size sitenizde yapmanız gerekenleri listeleyecektir. WordPress site hız sonuçlarınızı %85-%95 seviyelerine çıkarmak zorlanıyorsanız benimle iletişime geçerek destek alabilirsiniz.

Web Sitesi Tasarımı Google Açısından Neden Önemli?

Google açısından site hızı yanında web sitesi tasarımı da çok öneli web sitenizdeki içerikler okunaklı ve ziyaretçilerinizi sitenizde daha fazla durmasını sağlayacak şekilde tasarlanmalı. Site tasarlarken Google’nin web sitenizi tarayıp anlayabileceğinden emin olmalısınız. Web tasarımın önemi konusunda daha detaylı bir blog yazısı hazırlayacağım.