WordPress Sitem Hacklendi Ne Yapmalıyım

  • Anasayfa
  • WordPress Sitem Hacklendi Ne Yapmalıyım

Bildiğiniz üzere WordPress açık kaynak bir yazılım. Eklentileri ve temayı güncellemediğinizde zaman içerisinde bu açıklar Google aramalarında bile çıkıyor. Yabancı siteler sizin siteniz üzerinden kendi mail listelerine spam mail gönderiyor veya sitenizden veri topluyor. Bu hack yöntemi veri tabanınıza zarar vermez yani içerikleriniz olduğu gibi durur. Bu yabancı dosyalar Google’nin sitenizi değerlendirme için kötü bir durum.

Öncelikle tema alırken en az eklenti kullanan temaları tercih ediniz. Biz wpmod olarak sadece WooCommerce eklentisi kullanıyoruz. Temalarımızda da otomatik güncelleme sistemi olduğu için sattığımız temalarımızda elimiz hep temanın üzerinde bir sorun olduğu zaman 24 saat içinde update atıyoruz.

Siteniz hacklendi Google’de spam site olarak görünüyor ne yapmalıyım sorununun cevabını verelim şimdi.

Web sitenizin ftp’sine bağlanın public_html dizinindeki wp-admin, wp-includes, index.php, wp-activate.php, wp-blog-header.php, wp-comments-post.php, wp-cron.php, wp-links-opml.php, wp-load.php, wp-login.php, wp-mail.php, wp-settings.php, wp-signup.php, wp-trackback.php, xmlrpc.php dosyalarını siliniz. Eğer bunların dışında dosyalarda varsa onlarda virüslü dosyalardır onlarıda ftp’nizden siliniz.

Geriye kalan wp-config.php dosyası kalsın buna bir zarar vermezler. wp-content klasörü içindeki plugins, themes, uploads dosyaları dışındaki tüm dosyaları silin. plugins klasörü içindeki tüm eklentileri wordpress.org veya ilgili platformlardan indirin yeniden yükleyin. Temada bir düzenleme yapmadıysanız silip yeniden yükleyin. uploads dosyası içindeki tüm klasörleri kontrol edin php, .dat gibi dosyaları tarayıp silin.

Daha sonra https://tr.wordpress.org/ sitesinden wordpress’i indirin ve public_html dizinine atın işlem bu kadar. Google web master tools adresine girip yeniden değerlendirme gönderin. Ayrıntılı bilgiyi burada bulabilirsiniz.