WordPress Yedekleme Yöntemleri

  • Anasayfa
  • WordPress Yedekleme Yöntemleri

WordPress alt yapılı sitelerimiz, hack veya hosting sorunlarına önem almak için düzenli yedek almalıyız. Yedek almanın birçok yöntemi var. Bunların arasında en çok kullanılanı backup eklentileri ile yedek alma.

BackUpWordPress

BackUpWordPress

Bu eklenti ile web sitenizin ftp ve mysql dosyalarının yedeklerini belirlediğiniz periyotlarla (saatlik, günde iki kez, günde bir kez, haftalık, aylık) yapabilirsiniz. Ayrıca eklentinin ücretli versiyonuna geçerseniz yedeklerinizi Dropbox, Google Drive,  Amazon S3, FTP, Rackspace Cloud, Windows Azure, DreamObjects gibi yer sağlayıcılarına aktarabilirsiniz.

Cpanel’den Yedekleme

Web sitenizi cpanelin backup wizard özelliği ile ftp ve mysql yedeklerinizi manuel alabilirsiniz. Öncelikle host firmanız üzerinden cpanel girelim files sekmesinden Backup Wizard sayfasına gelin ve sıra ile Backup > Full Backup tıklayın son ekranda mail adresinizi yazın ve yedekleme tamamlandığında size bir uyarı maili gelecek. Generate Backup butonuna basarak işlemi tamamlıyoruz Backup Destination kısmından belirlediğiniz dizine dosyalarını zip li bir şekilde kaydedilecektir.

NOT: Büyük dosyalarda zipli dosyalar açılırken bazen hata alabiliyoruz, yedek adlınızı dosyayı mutlaka açıp bir kontrol edin.

cPanel_backup

Manuel Yedekleme

En sağlık ve garanti yedekleme budur. Öncelikle bir ftp programı ile web sitenizin tüm dosyalarınızı bilgisayarınıza indirin. Host panelinizden phpmyadmin ekranına gelin ve sol taraftan web sitenizin kullandığı veri tabanını seçin ve dışa aktar sekmesine tıklayın git butonuna basarak sql uzantılı dosyayı da bilgisayarınıza indirin.

1.Veritabanının seçileceği alan

2.Dışa aktarma butonu

phpmyadmin