www Açılımı Nedir?

Internet, evrensel olarak yayılmış bilgisayar ağlarının birleşiminden oluşan ve sürekli gelişen bir iletişim ağıdır. İnsanların bilgiyi depolama ve paylaşma isteklerini karşılayan bu teknoloji, o bilgilere kolayca ulaşmasına da güvenli bir şekilde yardım eder.

İnternetteki “www” Uzantısı Nedir?

İnternet sitelerine giriş yaparken, başına yazmış olduğumuz www: World Wide Web teriminin baş harflerinden oluşmuştur. Kullandığımız bütün sitelere giriş yapabilmemiz adına kullanılan bu kısıtlamanın anlamı ise geniş dünya ağıdır, kısaca web olarak ifade edilebilir. Bütün bilgisayarların birbirleriyle iletişim kurduğu bu evrensel ağ, görüntülü veya sesli verilerin iletilmesine olanak sağlar. Amacı ise, mevcut verileri aynı zaman diliminde birçok kişiye ulaştırmaktır. Bu ağda yer alan web sitelerinin çoğuna ulaşmak için ise kullandığımız başlıca programlar vardır: Safari, Opera, Internet Explorer…

İnternet Kaç Katmandan Oluşmaktadır?

İnternetin birkaç katmanı bulunmaktadır.

  • (Birinci) Seviye – Hepimizin bildiği ve kolaylıkla ulaşabildiği Surface Web (Yüzey Ağı).
  • (İkinci) Seviye – Kilitli Google sonuçlarına ulaşabilen, Freehive, RSC, 4Chan bilgisi olan kullanıcıların ulaşabildiği Bergie Web (Bergie Ağı)

Bunlar erişimi kolay seviyelerken; erişim zorluğu olan üç ağ daha bulunmaktadır. İnternetin bu kesiminin en büyük parçası, Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi ve NASA gibi çok sayıda bilginin bulunduğu istatistik ve veri tabanlarından oluşur. İllegal ve zararlı içeriklerine rağmen, bu istatistik ve veri tabanlarından dolayı Deep Web (Derin Web), iyi bir sebep dolayısıyla gizlidir ve söylenilenlerin aksine, yasadışı faaliyetlerin gelişmesi için yaratılmış bir alan değildir. Bu bahsedilen seviyeler:

  • (Üçüncü) Seviye – Deep Web
  •  (Dördüncü) Seviye – Charter Web
  • (Beşinci) Seviye – Marianas Web

olarak adlandırılır ve ulaşılması zor olduğu gibi, zararlı içeriklerin yanı sıra, gizlilik ilkelerinden dolayı tehlikelidir de. Özetle www olarak kısaltılan World Wide Web’in günlük hayatlarda kullanılan alanı her ne kadar geniş ve verimli bulunsa da, sadece buz dağının görünen kısmı kullanıcılar tarafından kullanılmaktadır.