Yazılım Mühendisliği Nasıl Bir Bölüm?

  • Anasayfa
  • Yazılım Mühendisliği Nasıl Bir Bölüm?

Yazılım geliştirme disiplini üzerine kurulmuş bir bilim dalı olan yazılım mühendisliği, günümüzün popüler meslek dallarından biri haline gelmiştir. Yazılım mühendisleri, kullanıcıların istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda yazılım geliştirme prensiplerine uygun olacak şekilde, yazılımların bakım ve üretiminden sorumlulardır. Yazılım mühendisleri bu görevlerini yerine getirebilmek için çeşitli yazılım dillerinde uzmanlaşmış kişilerdir. Yine de iyi bir yazılım mühendisi gerektiğinde kısa sürede yeni bir yazılım diline uyum sağlayabilecek şekilde eğitim almalı ve kendini geliştirmelidir.

Yazılım Mühendisliğinin Dalları

Günümüzün küreselleşen dünyasında teknoloji hayatımızın hemen hemen her alanına girmiş hatta bazılarını tamamen ele geçirmiştir. Teknolojinin bulunduğu yerde elbette yazılımın varlığını önemsememek imkansızdır. Dolayısıyla yazılımın bulunduğu sektörleri burada sayarak bitiremeyiz. Ancak her bilim dalı gibi yazılım mühendisliğinin de alt dalları bulunmaktadır. Bu dallardan son zamanlarda öne çıkan makine öğrenmesi, veri madenciliği, siber güvenlik ve robotik kodlama yeni mezun ve hali hazırda sektörde bulunan yazılım mühendislerinin merak ve ilgi odağı halindedir. Ayrıca ülkemizde bu dönemlerde devlet tarafından teşvik edilen uzay ve roket sanayisi, gömülü sistemler ve simülasyon yazılımlarına olan ihtiyacı arttırdığından dolayı bu alanlardaki iş sayısını da arttırmaktadır.

Yazılım Mühendisliği Dersleri

Üniversiteden üniversiteye bazı dersler değişiklik gösterse de genel olarak yazılım mühendisi adayları algoritma ve matematik üzerine olan derslerde yoğunlaştığı görülmektedir. Bu dersler dışında her üniversite birçok yazılım dalına ait dersleri de öğrencilerine sunmaktadır. Bazı üniversiteler özellikle hızla büyüyen bir sektör olan oyun sektörüne nitelikli eleman yetiştirme amacı “Oyun Geliştirme” üzerine yoğunlaşmış eğitimler de vermektedir.

Yazılım Mühendisi Olmak İsteyenlere

Yazılım mühendisliği, makalemizde bahsettiğimiz üzere algoritma ve matematik üzerine kuruludur. Algoritma, yazılımın her alanında bulunurken yüksek seviyeli matematiksel işlemler daha karmaşık ve üst seviye yazılımların temelini oluşturmaktadır. Çoğu kişi matematiğinin iyi olmadığını düşünerek yazılımdan bu sebeple uzaklaşmaktadır. Lütfen böyle düşüncelere kapılmadan önce popüler yazılım dillerinden birine göz atarak bu konu hakkında tekrar düşünün. Ayrıca yazılım dalında kaynak olarak Türkçemiz maalesef ki yeterli kapasitede değildir. Dolayısıyla yazılım alanında kendisini geliştirmek isteyen her insan mutlaka İngilizce öğrenmelidir. Bu şekilde yeni gelişen teknolojileri en hızlı şekilde takip edebilmekle beraber hali hazırda öğrenmekte olduğunuz konular için de büyük arşivleri kullanabilirsiniz.