Yazılım Nedir?

Bilgi işlem sistemlerinin hayatımıza girmesiyle birlikte teknolojik anlamda devrim niteliğinde yenilikler yaşanmış ve yaşanmaktadır. İlk bilgisayarların icat edilmesi ile başlayan bu teknoloji devrimi, günümüzde takip edilemez bir hızla ilerlemekte ve gelişmektedir. Bilgisayarlardan cep telefonlarına, elektronik eşyalardan ev aletlerine kadar bütün cihazlar günümüzde yazılıma sahiptir.

 Peki yazılım nedir?

Diğer adı program olan ve elektronik tüm cihazların nasıl çalışması gerektiğini belirleyen bir insan tarafından yazılmış programlar bütünüdür. Yazılımlar kodlardan oluşur ve tüm yazılımları bir algoritması vardır. Matematikle iç içe olan ve bilgisayar kodlarından oluşan yazılımlar günümüzde en basit elektronik cihazların çalışması için bile kullanılmaktadır. Yazılım türleri şu şekildedir:

Yazılım Nedir?

  •  Bilgisayar yazılımları: Bilgisayarların çalışması ve görevlerini yerine getirmesini sağlayan ana yazılımlardır. Günümüzde en çok kullanılan bilgisayar yazılımları Microsoft ve Linux yazılımlarıdır. Bunların dışında elektronik tüm cihazların da yazılımları bulunmaktadır. Televizyon, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve hatta kahve makinelerinin bile elektronik bir beyni bulunmakta ve çalışmasını sağlamaktadır. Kısacası bilgisayar yazılımları günümüzde hayatımızın her alanında kullandığımız ve hayatımızı kolaylaştıran bir üründür.
  •  Web yazılımları: İnternet hayatımıza girdikten sonra web yazılımlarının önemi oldukça artmıştır. Web sitelerini oluşturmak için kullanılan ve oldukça farklı şekillerde yazılabilen web yazılımları İnternet’in temel yapı taşlarından birisidir. Tüm ihtiyaçlara uygun olarak hazırlanabilen web yazılımları kodlardan oluşmakta ama bize görüntü olarak yansımaktadır. İnternet’te izlediğiniz videolar, resimler ve yazılar web yazılımları ile görüntülenmektedir.
  •  Uygulama yazılımları: Cep telefonlarımızda kullandığımız tüm uygulamaların yazılımlarıdır. Android ve Apple yazılımları olmak üzere iki uygulama yazılımı günümüzde kullanılmaktadır. Yazılımcılar tarafından hazırlanan ve kullanımı oldukça kolay olan uygulama yazılımlar cep telefonları ile birlikte kullanılan tüm aksesuarlar ile de uyumludur. Cep telefonunuzdaki herhangi bir uygulamayı diğer mobil cihazlardan kolaylıkla yönetebilir ve kullanabilirsiniz.
Şimdi Teklif Alın
Şimdi Teklif Alın

Projeniz ile ilgili veya web sitenizde takıldığınız alanlar ile ilgili şimdi teklif alın

WordPress ve WooCommerce Eklentilerim
Eklentilerim

WordPress ve WooCommerce İçin Hazırlamış olduğum Eklentiler

Şimdi Teklif Alın

Web tasarım, yazılım, mobil uygulama veya masa üstü program ihtiyaçlarınız için bana proje detaylarınızı gönderin. 24 saat içerisinde size detaylı teklif göndereyim.