Yazılım Projelerinde Başarısız Olmanın Nedeni Nedir?

  • Anasayfa
  • Yazılım Projelerinde Başarısız Olmanın Nedeni Nedir?

Yazılım projelerinde başarısız olmanın nedeni nedir? sorusuna cevap aramadan önce kısaca bir yazılımın ne olduğuna göz atmakta fayda var. Yazılım elektronik aygıtların belli bir işi yapmasını sağlamak amacıyla yazılan programların hepsine verilen addır. Bir başka deyişle, mevcut bir problemi çözmek için çeşitli bilgisayar dilleri kullanılarak meydana getirilen anlamlı anlatımlar bütünüdür de denebilir. Yazılım projeleri ise; belirli bir yazılım işinin tanımlanmasından yazılımın kodlanması, test edilmesine kadar olan tüm aşamaların tümüdür.

Yazılım sektörü; bilişim teknolojileri arasında en çok bütçe ve kaynak ayrılan alandır. Bu payı da hemen belirtelim: %70… Doğal olarak bir yazılım projesinin başarısı oldukça önem arz etmekte ve rakiplerinden ayrılmak zorundadır. Günümüzde yazılım projelerine en iyi örnek 1 milyarın üzerinde üyeye ulaşan sosyal medya devi Facebook.

Peki, yazılım projeleri dünyada en çok kaynak ayrılan alan olmasına rağmen neden piyasada bu kadar başarısızlıkla sonuçlanan yazılım projesine rastlıyoruz?

İstek ve Taleplerin Net Olarak Anlaşılamaması

Yazılımı talep eden müşterilerin ne istediğini tam ifade edememesi ya da yazılım projesini yürüten kişi ve kurumun müşteri gereksinimi tam olarak anlaması için gereken soruları doğru sormaması nedenlerin doğan taleplerin net anlaşılmaması durumu yazılım projelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasını tetikleyen en önemli nedendir. Bu durum ciddi para ve zaman kaybına yol açar.

Yanlış Yapılan Zaman Tahminleri

Bir projede kilit faktörlerden biri zamandır. Proje içerisinde yapılacak işleri bir düzene koyup işlerin başlangıç ve bitiş tarihleri titizlikle planlanmalıdır. Projede yapılacak işleri ve zamanlarını bu şekilde proje başlangıç dosyasının içerisinde müşteriye sunarsınız. Bu tahminlemeyi yapmış yapmanız durumunda projede zor zamanlar sizi bekliyor demektir. Zamanında teslim edemediğiniz her iş müşterinizi, dolayısıyla projeyi kaybetmenize neden olur.

Yanlış Proje Ekibinin Oluşturulması

Proje bir ekip işidir. Proje ekibi alanında veya o projedeki işler için yeterli yetkinlikte değilse projeniz doğal olarak tamamlanamayacaktır.