Yazılım Stajı Nasıl Bulunur?

  • Anasayfa
  • Yazılım Stajı Nasıl Bulunur?

Staj şüphesiz ki eğitim sistemimizin en önemli parçalarından biridir. Bunun farkında olan öğrenciler ise stajlarına çok önem vermekte ve staj yapacakları şirketin kendilerine bir şeyler katacağından emin olmak isterler. Bu şekilde ileride çalışacağı meslek konusunda bilgi ve becerileri artış kazanır. Yazılım alanında ise staj, çoğu zaman kişinin kodlama yeteneğini geliştirir ve ileride çalışmak istediği alanı bulmasında büyük yardımı dokunur.

Yazılım Alanındaki Sektörler

Yazılım, işlerin otomatik bir sistemde seri üretim şeklinde halledildiği fabrikalardan tutun da uzaydaki uydularımıza kadar teknolojinin olduğu her alanda bulunmaktadır. Dolayısıyla yazılım iş yelpazesi geniş bir meslek dalıdır. Kişiler kendi yetenek ve ilgi alanlarına göre staj yapacakları yer konusunda başvuru yelpazelerini küçültebilirler. Ülkemizde özellikle web, mobil vb. alanlarda oldukça fazla seçenek sunmakla beraber yeni gelişen teknolojiler üzerinde çalışan şirketler de bulunmaktadır.

Yazılım Stajına Başvurmadan Önce Ne Yapmalı?

Staj başvurusunda CV (Özgeçmiş)’iniz önemlidir çünkü başvurduğunuz şirket sizi ilk olarak o belgeden tanıyacaktır. Bu yüzden CV’nizi hazırlarken büyük bir özen göstermeniz önemlidir. Özellikle GitHub profilinizi oluşturduğunuzdan ve CV’nize dahil ettiğinizden emin olun. GitHub sizin bilgi birikiminizin özeti niteliğinde sayılabilir. Öğrenim gördüğünüz sürece ödev olsun ya da olmasın yaptığınız her projeyi GitHub’a atmaktan çekinmeyiniz. Şirketler projeleriniz incelerken eksiklerinizi kapatabilir ve iyi olduğunuz konularda iş sahibi olmanız için sizi yönlendirebilir. Diğer önemli bir husus ise LinkedIn’dir. Yazılım sektöründe bulunduğunuz sürece sosyal medya önemli bir aracı haline gelmektedir. İnsanlar LinkedIn aracılığıyla iş bulabilir hatta size iş teklifi bile yapılabilir. Dolayısıyla LinkedIn profiliniz de en az CV’niz kadar önemlidir.

Yazılım Stajı Ararken Nerelere Bakılabilir?

Staj ararken öncelikle iş bulma sitelerinden yarar sağlayabilirsiniz. Yazılım üzerinde çalışan herhangi bir şirkete e-posta yoluyla CV’nizi yollayarak staj yapmak istediğinizi belirtirseniz size geri dönüş sağlayacaklardır. Ayrıca üniversitelerin teknokentleri de çeşitli şirketlerin Ar-Ge ofislerine ev sahipliği yapmakla beraber büyük hedefleri olan Start-Up’lara da ev sahipliği yapmaktadır. Bir şirkete başvurmadan önce şirketi detaylı olarak araştırın ve çalıştıkları konular hakkında bilgi edinin. İnternetten üzerinden bu bilgilere erişemiyorsanız direkt şirkete e-posta yoluyla da ulaşabilirsiniz.