Yeni E-Ticaret Kanunu

E-Ticaret sektöründe ülkemizde yasal olarak bir çok boşluk var ve yıllardır, bu sektörde para dönüşü olsa da yasal sorumluluklar hayatımıza yeni girmeye başladı. İlk yasada hayatımıza giren yasaları sadeleşmiş bir şekilde yazayım.

Hizmet veya ürün aldığınız e-ticaret sitesinde satışı yapan kişi veya firma iletişim bilgilerini açık bir şekilde yazacak. İletişim formu koyup bu konuyu geçiştiremeyecek. Telefon ve adres bilgisi ticari kimliği yazılmalı.

Promosyon amaçlı yapılan yarışma ve oyunların kullanım ve katılım şartları açıkça şüpheye yer bırakmayacak şekilde yazılmalı ve sitede görünür bir alanda kullanıcılara gösterilmeli.

E-posta ve sms gönderimi göndermek için yazılı ve elektronik ortamda izin alınmalı. Alınan onay daha sonra iptal edilecek bir alt yapıya sahip olmalı. Bu red onayı ücretsiz alınacak ve 3 iş günü içinde gönderim yapmayı durdurması gerekmekte.

Gönderilen sms veya e-postalar başka bir firma adına yapılması halinde kimin adına yapıldığına ilişkin bilgilere de yer verilecektir.

Hosting firmaları da kişisel verilerin gizli tutulmasında sorumlu tutulacaklar. Üçüncü kişilere pazarlanmayacak ve başka amaçla kullanılmayacak.

Bu kurallara uymayan için 1,000 TL ila 15,000 TL arasında idari para cezaları uygulacak.

Bu yasalar sadece spam gönderimleri engellemek için uygulanmış görünüyor. Umarım diğer mağdur olunacak durumlar içinde tek tek yasalar düzenlenir