Youtube’dan Para Kazanmak

İnternetin kullanılmasının yaygınlaşmasıyla beraber birçok site insanların hayatına girmeye başlamıştır. Bazı internet siteleri günlük ihtiyaçları kolaylaştırmaya yardımcı olurken bazı sitelerde sosyalleşme amacıyla kullanılmaya başlamıştır. İnternet milyonlarca kullanıcısının isteklerine bu şekilde cevap vermeye çalışmaktadır. Bu sitelerden bazıları kullanılan bilgisayarların favori işaretlerinde kolayca ulaşılabilen, birçok akıllı telefonu kullanıcısının telefon menülerinde hemen ulaşılabilecek durumda el altında bulunmaktadır. Youtube da bu sitelerin başında gelmektedir.

Youtube

Youtube 2005 yılından beri tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılan bir video sitesidir. İnternet ve sosyal medya platformu yayıldıkça Youtube’ da kendisine bu düzen içinde geniş bir kitle yaratmıştır. Bunun başlıca sebeplerinden birisi izlenmek istenilen video, belgesel, film ve müzik görüntüsüne kolaylıkla ve ücretsiz bir şekilde ulaşılmasıdır. Youtube sitesinde ki videolar sayesinde her türlü bilinmek istenen veya merak edilen konular yüklenilen videolar sayesinde izlenilip öğrenilmekte ve meraklar giderilmektedir.

Youtube

Youtuber

Bu sistemin bir çalışma mekanizması vardır. Bu siteye dileyen herkes üye olabilmektedir. Üye olan kişi izlediği video ve görüntüleri beğenebilmekte ve yorum yapabilmektedir. Ayrıca üye olan her kişi isteğe bağlı bir şekilde kendi hesabı adına kanal açabilir ve bu kanalına video yükleyebilmektedir. Ayrıca Youtube kanal sahiplerine canlı yayın yapma imkânı da sunmaktadır. Oluşturulan kişisel hesaba her hangi bir video yükleyen kişi eğer bu video çok beğenilip izlenmeye başlanmışsa, Youtube sitesi bu video için o üyeye bir ödeme yapmaktadır. Ayrıca çok rağbet gören bu videonun içeriğine reklam alarak kazanç sağlamakta mümkündür.

Dileyen tüm kullanıcılar siteye video yükleyen kişilerin hesaplarına abone olup, o kişiler video ve ya canlı yayın başlattıklarında gelen bildirimi görmekte ve bu görüntüye hemen ulaşabilmektedirler. Abone sayısı arttıkça tanınmışlık ve izlenilme oranı artacağı için Youtube ve reklamlardan daha fazla para kazanılmaya başlanacaktır.

Günümüzde Youtube aracılığı ile sırf video ve canlı yaparak geçimini sağlayan insanlar vardır. Bu kişilere Youtuber denmektedir.