Yurt Dışı Alışverişlerinde Ortalama Teslim Süresi Ne Kadar?

  • Anasayfa
  • Yurt Dışı Alışverişlerinde Ortalama Teslim Süresi Ne Kadar?

Büyüyen insan karşısında küçülen dünyada artık alışverişleri, en çok da velinimet sayılabilecek internet olanağıyla başka ülkelerden de yapabilmekteyiz. Alacağımız ürünler henüz ışık hızıyla elimize ulaşmasa da onca yolu “hiç olmamasından iyidir” dedirten hızlarla kat edebilmektedir.

Uluslararası Alışverişlerde Teslim Süresi

Yurt dışı alışverişlerde kargonun ne kadar zamanda ulaştırılacağı önemli bir noktadır. Ancak bu ülkeden ülkeye, kargo şirketinden kargo şirketine göre çok farklılıklar göstermektedir. Bundan ötürü net bir ortalama süre vermek mümkün değildir.

Teslim Süresi

Ülkemize uzak olan ülkelerden yapılacak alışverişlerde ürün teslim edilene kadar en çok iki, en az bir ay geçeceği söylenebilir. Eğer alışveriş yapmak için ülkemize oldukça uzak olan Amerika veya Çin gibi ülkeleri tercih ettiyseniz, aldığınız ürün ortalama bir buçuk ay içerisinde size ulaşacaktır. Bu süre ülkemize alışverişinizi yaptığınız ülke ne kadar yakınsa o kadar kısalacağı gibi, ne kadar uzaksa o kadar da artacaktır. Tabi ki ürün aldığınız ülkenin ithalat ve ihracat ilişkileri neticesinde ülkeye ne kadar uluslararası kargo şirket araçlarının uğradığına göre de değişiklik gösterecektir. Ayrıca bazı çok kullanılan internet siteleri üzerinden alışverişinizi gerçekleştirdiğinizde, sizlere farklı kargo seçenekleri sunulmaktadır. Bu sitelerde çoğunlukla birkaç farklı kargo seçeneğinden birini sizin seçmenizi istenmektedir.

Hangi kargo şirketinin ürünü ne zaman teslim edeceği bilgisi ve ne kadar fiyat farkı olacağı bilgisi verilmektedir. Buradan en uygun kargo şirketini belirleyebilir ve size verilen kargo takip kodu ile kargonuzun nerede olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca bu kod ile kargonuzun tahminen kaç gün içinde elinizde olacağını da öğrenebilirsiniz.

Teslimat Aşamaları

Başka ülkelerden aldığınız ürünler sizlere ulaşana değin birçok aşamadan geçmekte ve birçok limanda beklemektedir. Herhangi bir ülkeden aldığınız ürün kargoya verilmekte, en yakın limana ulaştırılmakta ve gemiyle yola çıkmaktadır. Sırasıyla birçok liman ve ülkeye uğradıktan sonra Türkiye’ye gelerek gümrük kontrolünden geçmekte ve PTT ile size ulaştırılmaktadır