Yurt Dışından Gelen Kargoların Takibi Nasıl Yapılır?

  • Anasayfa
  • Yurt Dışından Gelen Kargoların Takibi Nasıl Yapılır?

Dünya her geçen gün insan karşısında bir adım daha küçülüyor. Henüz Türkiye’den Çin’e ışınlanamıyoruz ve uluslararası yolculuk yapmak, en azından ülkemiz için o kadar maliyetsiz ve kolay sayılmaz. Ancak uluslararası kuruluşlardan belli ölçeği geçmeyecek şekilde dilendiği gibi alışveriş yapılabilir. Sorun şu ki alınan ürünler nasıl takip edilecek?

Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

Yurt dışı alışverişlerde ürünler sahibine mutlaka kargo ile ulaştırılacağı için burada odaklanılacak nokta kargo takip kodudur. Kargo takip kodu ile dünyanın neresinde olursa olsun internet üzerinden veya kargo şirketini doğrudan arayarak kargo ile ilgili aranan bütün bilgiye ulaşılabilir. Bunun için mutlaka ama mutlaka kargo takip kodu alınmalıdır.

Kargoların Takibi

Kargo Takip Kodu Nasıl Alınır?

Eğer doğrudan telefon üzerinden alışveriş yaptıysanız, bu şirketten bu kodu talep ediniz. Şayet bu kodu vermedilerse alışverişi tamamlamamakta ve para ödemesi yapmamakta fayda var. Ayrıca kargo takibini sms ve/veya mail aracılığıyla da isteyebilirsiniz. Eğer internet üzerinden alışveriş yapıyorsanız, alışverişi tamamladığınızda, ödeme ekranından hemen sonra takip kodunu göreceksiniz. Genellikle ‘kargonuzu xxxx bu kod ile takip edebilirsiniz’ şeklinde bir yazı sizi karşılayacaktır. Bu kodu bir yere kesinlikle not almanız tavsiye olunur.

Kod Nasıl Kullanılır?

Alışverişi yaptıktan sonra elde ettiğiniz kodu bir yere not aldınız ve aradan bir süre geçtikten sonra kargonun nerede olduğunu merak ettiniz. Bu kod ile tercih ettiğiniz kargo şirketini doğrudan arayarak kargonuzun nerede olduğunu öğrenebilirsiniz. Ancak bizim tavsiye ettiğimiz yöntem gonderitakip.ptt.gov.tr adresi üzerinden kargonuzun nerede olduğunu kolayca öğrenmenizdir. Burada kargonuz yurt dışından geldiği için yabancı, hatta uzak doğu ülkelerinden yaptığınız alışverişlerde, uzak doğuda kullanılan abcler (alfabeler) ile yazılmış yazılar görmeniz olasıdır. Gerekli bilgiye ulaşmak için sadece çeviri sitelerinden çeviri yapmak yeterli olacaktır.