Yurtdışından Alınan Ürün Nasıl Geliyor?

  • Anasayfa
  • Yurtdışından Alınan Ürün Nasıl Geliyor?

Yurt dışından satın alınan ürünler ülkemize kargo ile gelmektedir ve kargo ile gelen ürünler için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından uygulanan bazı kurallar belirlenmiştir. Bu kurallar bilinmeden yapılan alışverişler gümrüğe takılabilir hatta ardiye gibi çeşitli ücretlerle karşılaşarak ürünü almakta sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Gelen Ürünlerde Vergi Ödemek Zorunlu Mu?

Eğer vergi ödemek istemiyorsanız, yapacağınız alışveriş 30 Euro’yu geçmemelidir. Bu fiyatın altında kalan ürünler hiç bir gümrük bedeli talep edilmeden doğrudan adresinize gönderilmektedir. Alınan ürünün fiyatı 30 Euro’dan fazla olduğunda, alışveriş yapılan ülke Avrupa ülkeleri ise yüzde 18, diğer ülkeler ise yüzde 20 oranında vergi uygulanmaktadır. Bu vergi hakkında ekstra bilgilendirme maili almanız, havale veya teslim sırasında ödemeniz mümkün.

Tek Seferde Maksimum Kaç Ürün Satın Alınabilir?

Yurt dışından getirtilecek ürün sayısında herhangi bir kıstas yok. 2014 yılından sonra bir yıl içerisinde 5 kez alışveriş yapabilme imkanı sınırsız olarak değiştirilmiş ve böylelikle kişi istediği kadar ürünü getirtme şansına sahip olmuştur. Ancak burada da bazı durumlar söz konusu. Şöyle ki, aynı üründen bir seferde fazlaca alındığında ve şüphe çekmesi durumunda kişi vergiye tabi tutulabilmektedir.

Yurtdışından Alınan Ürün

Hangi Ürünler Satın Alınmaz?

Satın alınan tütün ürünleri, bazı kozmetik ürünler, ateşli silahlar, ilaçlar gibi ürünlerin ülkeye girişine izin verilmemektedir. Bu nedenle alışveriş yapmadan önce yasaklı ürünlerin incelenmesi faydalı olacaktır.

Gönderim Ücretli Mi?

Kargo veya posta için çoğu site ve ürünlerin ücretsiz kargo uygulaması bulunmaktadır. Satın aldığınız ürünü ücretsiz bir şekilde ülkeye girişini ve adresinize ulaşımını sağlayabilirsiniz ancak ücretsiz sevkiyatlarda teslimat süresi, ekstra ücretli sevkiyatlara göre daha uzun olmaktadır. Ücretsiz sevkiyatın bulunmadığı ürünlere özellikle dikkat edilmelidir çünkü bu tür ürünlerde kargo ücreti ürün fiyatından pahalı olabiliyor. Hangi yolu seçerseniz seçin ister ücretli ister ücretsiz, kargo takibini yapabilir, kargonuzun yol durumunu güncel olarak öğrenebilirsiniz.